10 bilyon dolarlık yat turizmi

Iblağ Bakanı Binali Sebep, yat turizminden yılda 4 milyar dolarlık bire bir behre alındığını ve bunun 10 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini açıkladı. Yıldırım, ‘’Hizmete alınan 5 skor marina var, kapasitesi 2 bin 940 sayı… 8 adet marina inşası ise devam ediyor’’ dedi.
TBMM’birlikte milletvekillerine vukuf veren Yıldırım, yapımı devam fail yat limanlarının kapasitesinin de bin 765 olduğunu söyledi. Icra Vekili Saika, eksiltme aşamasındaki yat limanları ile, 2 bin 785 sığa daha elde edileceğini, böylelikte Türkiye’bile mecmu 9 bin 600 olan yat bağlama kapasitesinin, 15 bine çıkacağını söyledi. 2023’birlikte ise hedefin 50 bin olması amaçlanıyor. Sebep, Pınar Sığacık’taki yat limanı ile Didim, Turgut Ser, Yalova gibi yat limanlarının yap-işlet-devret modeliyle yapıldığını vurguladı. 

MEGA YATLAR PARA BIRAKIYOR
Türkiye, marinaları, yat inşa ve çekek yerleri ile Akdeniz çanağında majör benzeri yatçılık merkezi oldu. Türkiye limanlarına gelen yatların dağılımında İstanbul, Antalya ve Muğla ön sıralarda yer alıyor. Arz çok gelir ise mega yatlardan sağlanıyor.
Kayırıcı dirimsel grubu eliyle tercih edilen ve boylarından belde seçkin limana bağlanamayan bu yatların tam dünyadaki siparişleri her yıl yüzde 30 oranında artıyor. Akdeniz ülkelerinde, mega yatların bağlanabileceği 6 bin civarında liman bulunuyor.

Share: