10 kentilyon dolarlık göktaşından kötü haber

NASA’nın 2026’da tıpkısı gök aracıyla müzakere etmeyi planladığı 16 Psyche adlı asteroide müteveccih eskimemiş araştırma bazı beklentileri suya düşürebilir.

Zira yeni veriler göktaşındaki maden yoğunluğunun düşünüldüğünden henüz beş altı olduğunu ortaya koydu.

Uzmanlar, Merih ve Erendiz arasındaki asteroit kuşağında meydan düzlük kısaca 200 kilometre genişliğindeki göktaşının M tipi asteroitlerin sunu büyüğü olduğunu söylüyor.

Bunlar silikat kayaçların meydana getirdiği değişik asteroitlerin bilakis, demir ve nikel gibi altın madenlerden oluşuyor. Bu nedenle Psyche’nin tamlık 10 kentilyon dolar değerinde olduğu öne sürülmüştü.

Ancak kullanılmamış araştırı asteoritteki çıpa yoğunluğunun düşünüldüğü büyüklüğünde aşkın olmadığını ve bu nedenle değerinin da henüz az olabileceğini ortaya koydu.

KÖLE’deki Purdue ve Brown üniversitelerinden araştırmacılar, Psyche’nin bitişik cisimlere uyguladığı kitle cazibe kuvvetine odaklandı ve elektronik beyin simülasyonlarına başvurdu.

Hakemli ilmî yıllık Geophysical Research Letters’te yayımlanan bulgular, asteroidin esasen dev tıpkısı çipo tamamı olmadığını gösterdi. 

Araştırı ekibi, göktaşının içinde çipo yoğunluğunu azaltan bilinmedik tıpkı kaya katmanı olduğuna inanıyor.

Çipo püskürten volkanlar

Mavera yandan, Acun’dan yapılan gözlemler, tekmil tersi bire bir tabloya işaret etmişti. Çünkü Psyche’nin yansıttığı ışıktan hareketle yüzeyin metalden oluştuğunu göstermek kabil görünüyordu.

Araştırmada bu çelişkiye de ayrımsız yanıt getirildi. Buna göre Psyche’da ferrovolkanizma, yani demir püskürten yanardağlar var.

Eskimemiş bulgular doğrultusunda, göktaşının çipo tıpkı çekirdeğe ve kayalık tıpkı mantoya erbap olduğu ve çekirdekten mevrut lav akışının manto üstünde demirden aynı şümul oluşturduğu tahmin ediliyor.

Geçmiş tetkikat da Psyche kadar göktaşlarında ferrovolkanizmanın kabil olduğunu ortaya koymuştu.

beraber göktaşında kaya katmanının olabileceğini savunan bazen uzmanlar, henüz evvel bile Psyche’nin düşünüldüğü büyüklüğünde zer olmadığını dile getirmişti.

Gökbilimciler, Psyche’nin değişmez değerinin belirlenebilmesi için gidip yerinde tetkik açmak gerektiğini vurguluyor. Bu de NASA’nın kullanılmamış göreviyle benzer olabilir.

NASA, bu yıl ortamında Psyche’ye bire bir uzay aracı göndermeyi hedefliyor. bahis konusu anahtar 4 almanak bir yolculuğun ardından asteroit kuşağına varacak.

Bu sayede elektronik beyin simülasyonlarından elde edilen verilerin geçmiş aracısız doğrulanması olanaklı olacak. Araştırmanın yazarlarından Fiona Nichols-Fleming, “Fariza heyecan donör çünkü Psyche çok gayritabii ve gizemli tıpkısı bilinçlilik” dedi:                                                                                                                             

Yani NASA görevinde keşfedilen seçme molekül Devir Sistemi amacıyla sıradan yüce ve yıpranmamış veriler sağlayacak.

Değerli madenler açısından ensesi kalın göktaşları, gelecekte asteroit madenciliği yapılması amacıyla akıllıca hedefler.

Feza madenciliği bilim camiasında deste görüyor zira uzmanlar, bu uğraşın Kamer yahut Merih tabanlı aynı sömürge için vacip madenleri akıllıca maliyetle sağlayabileceğine inanıyor.

Kozmik madenler kullanılabilirse, farklı gezegenlerde kurulacak üsler amacıyla mukteza bina malzemelerinin Acun’dan gönderilmesi gerekmeyecek.

Share: