10,5 milyon güç 17 yaş üstü konutta oturuyor

KENTSEV’in araştırmasına bakarak 33 milyon insanın yaşadığı İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Kocaeli’bile, içerisinde insanların yaşadığı kestirmece 2,9 milyon konutun 17 yaş ve üstünde olduğu belirleme edildi.

Buğulanmış basamak statüsünde olan ve riziko grubunda kâin bu konutlarda ise 10,5 milyon koca yaşıyor.

“Göz yaşı ile zelzele beyninde doğrudan ayrımsız aksata var”

Buğulu konut stokunun alelhusus sakat yerleşme yerlerinde bunaltıcı olduğunu kaydeden Kentsel Transformasyon ve Şehircilik Vakfı Kurucusu ve Umumi Heyet Üyesi şeklinde Haldun Ersen, “Kentsel tahavvül hemen İstanbul’u değil, kül Türkiye’yi ilgilendiren bir format. Tahminî 33 milyon insanın yaşadığı büyüklük nüfusunun yüzdelik 40’ının tevakkuf ettiği 6 şişman kentinin konut stokunu araştırdık. Zira, konutların yaşlanması ile sarsıntı arasında direkt bir iş var. Bu nedenle nemli konutları giderilmiş edebilmemiz üzere bu araştırmayı ortaya koymamız önem yeryüzü ediyordu” dedi.

Haldun Ersen, araştırmaya ilgili şu bilgileri paylaştı:

“İstanbul’daki 4,6 milyon konuttan 1,4 milyonu, Ankara’birlikte 1,8 milyon konuttan 540 bini, İzmir’dahi 1,5 milyon konuttan 510 bini, Bursa’da 940 bin konuttan 206 bini, Antalya’de 820 bin konuttan 106 bini ve Kocaeli’de 580 bin konutun 116 bini 17 yaş ve üzerinde bulunuyor. TÜİK verilerine bakarak ise hane halkı ortalaması İstanbul’bile 3,8, Ankara’birlikte 3,6, İzmir’dahi 3,4, Bursa’da 3,7, Antalya’bile 3,6 ve bakarak Kocaeli’dahi dahi 3,9 adına açıklandı. Bu iki rakamlar çarpıldığında, tahminî kendisine İstanbul’üstelik 5,3 milyon birey, Ankara’da 1,9 milyon hayat, İzmir’bile 1,7 milyon can, Bursa’de 765 bin emanet, Antalya’bile 383 bin gönül ve Kocaeli’birlikte 452 bin gönül riskli evlerde yaşıyor.”

Bilgi olmadan iyileştirmenin imkansız olduğuna dikkati calip Ersen, “Henüz önceki yaptığımız araştırmada dahi ilçelerdeki hasarlı göz sayısını belirlemiştik. Araştırı yaptığımız altı şehirde gerçekleşecek beklenen tıpkısı depremde hangi kadar kişinin bu felaketten etkileneceğini ortaya koyduk” diye niteleyerek konuştu.

“İstanbul kırıcı tıpkı riskle yüz yüze”

Türkiye’nin deprem riskinin balaban olduğu aynı coğrafyada bulunduğunu dile getiren Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Akademisyen Dr. Cem Yenidoğan, “İstanbul, içerisinde zinde nüfusla alay malay gösterişli benzeri riskle karşı karşıya. Bu riski azaltmak amacıyla çeşitli çalışmalar yapılıyor. Türkiye ve İstanbul bazında yaptığımız çalışmalarda ev çatı stokunun yüzde 80’inin 2000’li yıllarda yapıldığını görüyoruz. Konutlar şüphesiz yenilenebilir veya güçlendirilebilir konusunda gösterişli icraat yürütülmekte. Binaların tabanlarına ve açıklık katlarına yerleştirilen gelecek uygulayım bilimi cihazları hareket olmadan önce tıpkısı kolon vazifesi görüyor. Yer Sarsıntısı sırasında oluşabilecek hasarları minimize ederek yaşanabilecek kayıpları genişlik örgen indiriyor” dedi.

İMSİAD: İş yerleri bile kentsel dönüşüme alınmalı

 

Kentsel dönüşüm başladı! Kiralar katlandı

 

Bakan Kurum’dan kentsel tahavvül açıklaması

 

Share: