158 milyon tapu amacıyla kullanılmamış dizge

Gayrimenkul Kıymetler Borsası SERPMEK (GABORAS) İshak Halas Altun, ferdî yahut kurumsal seçkin yatırımcının borsada tek zorlanmadan mülklerini, ipoteklerini, teminatlarını saniyeler zarfında yönetebileceğini, alıp-satabileceğini, anında durumunu sorgulayabileceğini belirterek, “Ülkedeki 158 milyon tapuyu yönetecek ve 158 milyon tapuyla ilişkin herkese hizmet verebilecek ferah tıpkısı teknolojik ağ oluşturuyoruz. Cümle Türkiye’da bakım verecek sistemimiz dünyanın her yerinden taleplere çabucak cevap verebilecek.” dedi.

İshak Kurtuluş Altun, MÜSİAD aracılığıyla Türkiye’deki gayrimenkullerin alım-satış ve isticar kadar işlemlerinin 7 devir 24 saat elektronik ortamdan yapılabilmesi, konut ve aksiyon yeri kabilinden projelerle ilgilendiren gerçek ve saydam bilgilere ulaşımın kolaylaşması, sektörün yabancıya satışının katlanarak artması kabilinden amaçlarla kurulan GABORAS’a ait açıklamalarda bulundu.

GABORAS’ın maharet madun yapısına ilgili çok sayıda istifham aldıklarını dile getiren Altun, borsanın teknolojik platformunun Gaboras Operating System (Gaboras İşletim Sistemi-GOS) olduğu bilgisini verdi.

Altun, “GOS, borsa ve harita ekranlarının tıpkısı arada kullanıldığı, saniyeler süresince erişilebilen, anlık saydam raporlama teknikleri ile desteklenen, gelecek dozaj karar bindi sistemlerinden oluşan, dünyada makbul sunma mütekâmil doğacak teknolojilerin kullanıldığı tıpkısı herkes.” diyerek konuştu.

“Vazıh temel harf, yerel ve milli yazılımlar, yüksek güvenlikli milli şifreleme algoritmaları olmazsa olmazlarımız.” diyen Altun, bit data, bileşimli zeka, machine learning, blockchain, bilgelik süzen ağ teknolojileri kabil geleceğin teknolojileri GOS’ta bugünden yakaladıklarını bildirdi.

Altun, ihtiyaç olan mecmu konumsal vukuf el işi sistemleri ve ağ teknolojilerini taradıklarını, modülleri ve yazılımları toparlandıklarını, eskimemiş dizge algoritmaları geliştirerek database-yazılım-donanım-işletim kurgusunu tasarladıklarını kaydederek, bunların hepsinin şu dakika amacıyla fiili adına meşgul durumda ve kullanımda olduğunu söyledi.

GOS’un yüzde 65’inin tamalandığını dile getiren Altun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“GABORAS’ta amacımız keşfedileni yeniden seçmek değil. Var olanlar içinde sunu mebzul olanı, domestik teknolojiyi geliştirerek GOS alt yapısında birleştirdik. Yüzde 100’e andıran domestik ve milli bir dizge oluşturduk. Mevcut vasat servisleri ve hizmetler ortamında yaptığımız kurnaz inceleme sonucu Gaboras İşletim Sistemi’nde bildirme bol ve ileri teknolojik ürünleri tıpkısı araya getirdik. GOS, gördüğü işlevler açısından dünyada ayrımsız geçmiş olacak.”

“Dünyanın geçmiş taşınmazlar borsa işletim sistemi Türk yapımı olacak”

Altun, bu ülkenin çocuklarının kendilerini serencam merhale ferah yetiştirdiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Benzeri-iki ürün dışında kesinlikle aynı bellik yahut ecnebi bağımlılığımız ortadan kalkmış durumda. Hedefimiz odur ki GOS’un parçalanmamış dünyaya ihraç edilme zamanı geldiğinde göreceğiz ki dünyanın önce emlak borsa işletim sistemi Türk yapımı olmuş olacak. beraber nasıl söylemem müstelzim ayrımsız özdek var o da GOS’un madun yapısında domestik ve yabancı yazılımcılar az daha 7 ahit 24 saat çalışmaktadırlar. Türk ve Suriyeli yazılımcıların henüz ağırlık olduğu GOS ekibi benzeri mekana ve zamana vabeste kalmadan çalışıyor.”

Altun, GOS’un iki kısıntı ayrıldığını kaydederek, bir numara kısmın “ürünler ve hizmetler”
lduğunu, burada yer başında aldıkları kararla bulunan etraf ve ürünlere rakip olmayı ve onları namevcut etmeyi düşünmediklerini vurguladı.

“Banko yabani tıpkısı rakiplik ortamı yaratmak istemiyoruz, yapılmayanı kalık olanı alay malay ve zümre yapılar oluşturarak yapmak istiyoruz.” diyen Altun, bu kapsamda firmaların ellerindeki ürünlerde ağır sıklet benzeri alım satım olduklarını bildirdi.

Altun, Türkiye Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli hassasiyetinden bahsederek, “Kendine ve mühendislerine güvenmeyenler erdemli uygulayım bilimi kadar aynı deyiş içine giremez.” dedi.

“Bugünlerde kâin birikimi iletilmek hesabına, yeryüzü olmaması gereken molekül bürokratik reflekslerin civar almasıdır.” diyen Altun, kamunun bu teknolojilerin süreçlerinin ve içeriğinin öğrenilerek para aktarımı edilmesi gibi maliyeti faziletli işlemler namına teşrikimesai yapmasının önemine dikkati çekti.

“Gayrimenkulde yatırımcının eli ayağı olacağız”

Altun, ikinci kısmın ise GOS işletim sisteminin kendisi olduğunu belirterek, özünde tıpkı teknolojik ortam olan GOS’un amacının, “big-data ve yapay zeka teknolojilerini ve öğrenen araba teknolojisini kullanarak emlak süreçlerinde yatırımcının eli ayağı gelmek” olduğunu vurguladı.

Haddinden Fazla hızlı ve global tutmak ve huzurla işlem yaptırmak zorunda olduklarını anlatan Altun, gayrimenkule batık kapitalin yeniden et kafalı kazanımı üstüne emlak kıymetler borsasının öneminden bahsetti.

Altun, GABORAS ve alt yapısına ilişkin değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“İster ferdî yatırımcı, isterseniz dahi dev benzeri banka olun. Tek zorlanmadan mülklerinizi veya ipoteklerinizi, teminatlarınızı saniyeler içre yönetebilecek, alıp-satabilecek, simultane durumunu sorgulayabileceksiniz. Buna göre ülkedeki 158 milyon tapuyu yönetecek ve 158 milyon tapuyla ilgili herkese bakım verebilecek koskocaman tıpkısı teknolojik ağ oluşturuyoruz. Tamlık Türkiye’üstelik hizmet verecek sistemimiz dünyanın temas yerinden taleplere simultane cevap verebilecek. Ayrıca yereldeki binlerce bilirkişi muhatapları üstelik bu hizmetin içine sokuyoruz. Elan şimdiden 48 bin yurt danışmanı, 12 bin değerleme uzmanı, 4 bin 500 planlama ve harita bürosu, 850’den çok hukukçu sisteme meful durumda.”

Altun, GOS’un zir modüllerinden bazılarının “Alışveriş Kiralama Kiraya Ödeme Platformu”, “Site-İlçe-Mahalle Değer İzleme Platformu”, “İpotek Izleme Platformu”, “Yatırımcı Hızlı Katkısız Ve Operasyonel Gelgel Platformu”, “İtibar Idare Sistemleri”, “Gözden Geçirme Raporlama ve Faaliyetler Platformu”, “Ayar Haritaları” ve findeksin yurt versiyonu olan “Gindeks” olduğunu sözlerine ekledi.

Share: