2 Eylül’de inşaatlar duracak

Başta çimento görünmek amacıyla yapım girdilerindeki denk artışları, Türkiye’dahi bire bir ilke öğün açtı. Kıymet artışlarından şikayetçi olan yapım müteahhitleri hisse senedi tevdi kararı aldı. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) öncülüğünde gerçekleştirilen Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı’nda, inşaatların 2 Ilkgüz Perşembe haset durdurulması kararı çıktı. Kararı açıklanan İMKON Umumi Başkanı Tahir Tellioğlu, çimento sektörünün, cemi girişimlere karşın bindirim yapmaya devam ettiğini söyledi.

Eylem kararının açıklanmasının ardından İMKON’mağara resmi hesabı özellikle olmak için, Federasyon genel sekreterinin ve mecbur derneklerden bazılarının Twitter hesapları kapatıldı.

Geçtiğimiz günlerde inşaat sektörünün muhteşem girdilerinden olan çimentodaki erdemli biçimli fiyat artışlarında periferi müteahhitlerin, bu kamer içerisinde inşaatlarını durdurarak gösteri yapmaya hazırlandıklarını duyurmuştuk.

“Çimento sektörü remiks yapmaya bitmeme ediyor”

İMKON, 2 Eylül Perşembe haset, Anadolu’daki bağlanak ve topluluk başkanları ile tıpkı araya gelerek boykot ve eylemi başlatacak. “Çimento sektörü şayet, mümasil beş altı diliminde, yapım sektörünün, üstencilik sektörünün, kamunun, Ticaret Bakanlığı’nın bu konudaki telkinlerine karşıt, keyfe dokunaklı bindirim yapmaya devam ederse, iş bırakacaklarını” kaydeden İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, bugüne kadarki girişimlerinin serencam vermediği kadar tonu 450 TL olan çimentonun fiyatının 500 TL’ye yükseltilerek yüzdelik 12 oranında yıpranmamış bindirim yapıldığını bildirdi.

Eylem kararı yüzde 80 bindi buldu
İMKON Genel Başkanı Tellioğlu, yaptığı açıklamada, Küçük Asya’daki dernekler ve birliklerle alay malay online olarak “Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı” yaptıklarını kaydetti. Bu toplantıyla gelişigüzel yıpranmamış kararlar aldıklarını ve uygulamaya geçeceklerini tabir eden Tellioğlu, “Toplantımızda yüzdelik 80 oranında ‘inşaatları durdurarak’ iş bırakımı yapalım kararı aldık. 6 milyon ev kentsel dönüşüm beklerken çimento kartelinin yüzde iki yüz bindirim yapması kabul edilemez, 250 zir sektöre de dokunaklı zarar vermektedir. Yaptığımız girişimlerden son alamamanın üzüntüsü içerisinde aksiyon durdurma kararına geçeceğiz. Bugünkü toplantımızda bulunan inşaatları durduralım mıyı konuşurken, bazı meslektaşlarımız inşaatlarına on paralık başlamayarak süreci destekliyor. Haftaya Çarşamba günü millî basına izah yapacağız. Perşembe günü ise Küçük Asya’dan gelecek temas ve dernek başkanları ile tıpkı araya gelerek boykot ve eyleme başlayacağız” dedi.

“Bakanın isteklerini da dinlemediler”

Pandemi sonrası inşaat malzemelerine mahsus oranlarda zam geldiğini kaydeden Tellioğlu yaşanan süreçleri yeniden hatırlatarak şunları söyledi:

“İnşaat sektörü asıl malzemelerine, alelhusus demir ve çimentoya haddinden fazla daha fazla, fahiş oradan bindirim geldi. Amma demir kısmen Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’un başkanlığında yaptığımız toplantıda bakanlığın ve bizim taleplerimize uyarak indirime gidildi ve çıpa fiyatları kısmen taharri altına alındı. Fakat çimentoya gelince rastgele geçen zaman bedel artışıyla karşı karşıyayız. Çimentonun yurtdışı girdisi bir lahzada bir lahzada namevcut. Yurtdışından ithalata dayalı aynı işlenmiş durumları bile bulunmayan. İmalat maliyetlerinin sunma koca girişi enerji, arazi, bunları dahi sıkışık koyduğumu antlaşma sayı farkı yüzde 50-60 arasında maliyet artışlarının olmasını kabul edebiliriz. Ancak yüzde 200 maliyet artışları kabul edilir üzere değil. Bu süreçte kırıldığımız laf 45 dönem önceki Tecim Bakanımız Mehmet Muş başkanlığında toplandığımızda sabık yıl tonda 160 TL olan çimento fiyatını 450 TL yapmışlardı. Tığ buna itiraz etmiştik nazır beyde bize hak vermişti. Çimentocuların üstelik demirciler kabilinden bir zihniyet göstermelerini ve az buçuk iskonto yapmalarını kendilerine arzu etmişti. Onlar da gıcırı bükme başlarını sallamışlardı. Fakat bırakın tenzilat yapmayı kesiksiz bindirim yapıldı.”

Kartel suçlaması

Eylem çağrısını çağrılarının ACUN gazetesinde saha aldığına çevirme özne Tellioğlu, “bunun üstene benzeri dahi yüzdelik 12’lik bindirim daha yapıldı. Hep bunları değerlendirdiğimizde hangi yazık kim hüsnüniyet söz konusu değil, de bu dahi yetmezmiş kabil rakiplik kurumuna muhalif bir şekilde Türkiye’nin ayrı cinsten yerlerindeki çimento bölgelerini parsel parsel belirlemişler. Bu toprak senin, bu kesim benim kadar. Sen bu bölgeye çap satamazsın kabil yaptırımları bahis konusu” diye niteleyerek konuştu.

Betonculardan destek geldi

Mavera taraftan, betonculara berduş beton satmayın baskısı geldiğini tabir eden Tellioğlu, “Beton firmaları da feryat halde. Bizi arıyorlar aynı iş bırakımı yaparsanız bizde greve gelmek istiyoruz tarzında talepleri var” dedi.

TÜRKÇİMENTO ile Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) çimento fiyatlarına ilişkin açıklamasına birlikte karşılık veren Tellioğlu şu açıklamayı yaptı: “Beş Altı dolaşma ilk açıklama yaptılar. İnşaattaki çimento kullanım oranı yüzde 3, bu maliyeti etkilemez deniyor. Bu banko doğruyu anlatmayan bire bir açıklama. İnşaatta averaj çimentonun maliyeti inşaatın niteliğine göre yüzdelik 7 ila 12 arasında değişir. Bunun gerekçesi dahi şu. çimento hemen binanın betonunda kullanılmıyor, bugün çimento dediğimiz eser kaldırım taşlarından, beton yollara, duvar örmelere, ytonglarda yapım sektöründe betonarme yapımında tıpkısı çok durumunda kullanılıyor.”

Çimentocular hangi diyor?

“Çimento fiyatları, maliyet artışının altında seyrediyor”

TÜRKÇİMENTO ile Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), çimento fiyatlarına ilgilendiren medyada çıkan haberler konusunda kuma izah yaptı. Fiyatlarda yüzde 200 üzere karmaşık bire bir çoğalma yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığına aksan yapılan açıklamada, çimentonun birinci sınıf tıpkı yapının yekpare maliyeti içindeki payının kestirmece yüzdelik 3 düzeyinde olduğu anlatım edilerek “inşaat sektöründeki eşit artışlarının çimento sektörüyle ilişkilendirilmesi gerçeği yansıtmamaktadır” ifadesi kullanıldı. ÇEİS ve TÜRKÇİMENTO’nun açıklamasında çimento fiyatlarıyla ilgili şöyle denildi: “2021 yılı Orak Ayı ayında petrokok fiyatları güzeşte senenin Temmuz ayına göre yüzde 270, ithal kömür ve faaliyet fiyatları sırasıyla yüzde 193 ve yüzdelik 64 oranında artmıştır. Aynı dönemde dolar sıska ise 6,86 TL’den 8,63 TL’ye yükselmiştir. Tüm bu gelişmelere rağmen sektördeki fiyatlar, maliyet artışının çokça elan altında seyretmektedir.”

TÜRKÇİMENTO CEO’akarsu Volkan Bozay da yaptığı açıklamada, “İnşaat sektörünün iş terk/grev etme senaryosu üzerinde durması, da bunu da çimento sektörüne mâl etmeye çalışması oldukça üzücüdür. İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntıların nedeni olarak sektörümüzün amaç gösterilmeye çalışılması, doğru görünmemektedir” dedi.

İMKON’un eylem kararına Küçük Asya’dan bindi

İMKON’un Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlara sektörden bindi geldi. Başta Antalya, Urfa, Mersin Ağacı, Malatya, Konya almak için Anadolu’dahi gelişim eden yüklenici dernekleri, alınacak kararda İMKON’un birlikte olduklarını kendi twitter hesaplarından duyurdular. Anadolu Yapı Müteahhitleri Birliği’nden yapılan açıklamada bile “Müteahhitler boydak değildir. İMKON’A ilişkin 5 federasyon ile 51 ildeki birliklerimizle bu haksız zamlara dur diyeceğiz. Rakiplik Kurumu’nu göreve çağırıyoruz. Yüzbinlerce çalışanı ile 250 madun sektörün lokomotifinin felakete gittiğini görün daha çok” denildi.

Twitter hesapları askıya alındı

Eylem duyurusunun arkası sıra İMKON ve sadık derneklerin Twitter hesapları bir bir kapanmaya başlandı. İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, konuyla ilişik şu açıklamayı yaptı: “Nadir arkadaşlar maalesef İMKON ve genel sekreterliğimizin hesabını de kapatmışlar. Belli benimkini de kapatabilirler. Çok heybetli değil, tığ seçme çeşit mücadelemizi anladıkları dilden yaparız. Sizden aksülamel kendisine yaptığım açıklamaları paylaşmanızı ve altında bindi yorumlarınızı kâm ediyorum.” beraber, Sazak, Antalya ve Elazığ İMKON’un resmi hesapları da kapatıldı.

İnşaat sektörü toparlanma sürecinde

 

Share: