29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı

Erzurum, Ardahan, Tunceli, Erzincan, Kars, Dert ve Iğdır’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle törenler düzenlendi.

Erzurum’da, Ilbay Okay Memiş’in makamında tebrikleri kabul etmesinin peşi sıra kutlamalar, Hastaneler Caddesi’nde bitmeme etti.

Vali Memiş, 9. Kolordu Komutan Vekili Liva Patent Enerjik ve Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Kademe, askeri araçla halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

Törende Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehterhane ve umum oyunları ekipleri gösteri yaptı, şiirler okundu.

Memiş, törendeki konuşmasında, Cumhuriyet Altını’in Türk milletinin karakterine genişlik akla yatkın hile biçimi olduğunu söyledi.

Türk milletinin Cumhuriyet yardımıyla cesamet idaresinde alay sahibi olduğunu tamlayan Memiş, “Milletimiz bu sayede demokratik, laik, sosyal ayrımsız ülfet devletinin çatısı altında, çevirgeç, diyanet, soy, cinsiyet ve inanç ayırt olmaksızın yaşamanın ayrıcalığına ulaşmıştır. Egemenliği kayıtsız şartsız millete veren Cumhuriyet, çağdaş dünyada hak ettiğimiz yeri almamızı sağlamıştır.” diye niteleyerek konuştu.

Program askeri birlikler ve öğrencilerin argıt töreniyle tamamlandı.

Erzurum’un Oltu ilçesinde dahi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle merasim birleştirme edildi.

Ardahan

Ardahan’da, Ilbay Hüseyin Öner, Garnizon Komutan Vekili Albay Iye Altınay, Şehremini Faruk Demir, Vilayet’te tebrikleri akseptans edip kutlamaların yapılacağı Kongre Caddesi’ndeki tören alanına geçti. Öner, Altınay ve Çıpa, burada halkın bayramını kutladı.

Törende konuşan Vali Öner, Cumhuriyet idaresinin budun egemenliğine dayandığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet Altını, ülkesine vatandaşlık bağıyla sınırlı olan herkese duygusal olma hakkını vermiş ve bunun sorumluluğunu yüklemiş, insanı önde markajcı bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini mesul tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın eş değeri olan medeniyetin gelişimine şişman katkılar sağlanmıştır.”

Merasim, şiir okunması ve el oyunları ekiplerinin gösterisinin ardından intikal törenleriyle sona erdi.

Tunceli

Tunceli’üstelik üstelik 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Vali Mehmet Ulvi Özkan’ın valilik makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Kabullerin ardından Atatürk Stadı’nda merasim düzenlendi. Ürkmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Vali Özkan, günün meal ve önemine ilişik enformasyon yaptı.

Öğrencilerin şiirler okuduğu, mütenevvi ahali oyunları gösterilerin yapıldığı törende, ara sıra yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Erzincan

Erzincan’da Vali Mehmet Makas’ın makamında tebrikleri kabul etmesi sonrası Ordu Caddesi’nde tören gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, 3. Kalabalık Komutanlığına tutkun mızıka takımı türlü marşlar seslendirdi.

Makas, programda yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Altını’in ilanının 99. yıl dönümünün, milletçe nazik gelgel ve coşkuyla kutlandığını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Cumhuriyet’imizin 100. sene dönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız akıbet yılda, ülkemizi içeride ve dışarıda kıskaca kabul etmek talip çok odaklarına katiyen punt vermeyeceğiz. Bundan bire bir asır geçmiş vatanımızı ayırmak ve eren milletimizi görmek talip emperyalistlere cebin kayran okuyan ve umum zorluklara ve yokluklara rağmen bu mübarek toprakları bizlere yurt kılan cesim ecdadımızın torunları adına bizler de ati nesillere henüz adamakıllı bir vatan bırakacağız.”

Öğrencilerin üstelik şiirler okuduğu programın arkası sıra, resmi argıt yapıldı. Vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarını sallayıp alkış yilbik askerlere sevgilerini gösterdi.

Erzincan Belediyesi Mehterhane’nın geçişiyle sona ermiş törene, Belediye Başkanı Bekir Aksun, 59. Topçu Yetişek Tugayı Komutanı ve Garnizon Başbuğ Vekili Tugay Ahmet Sandık, askeri personel, gelgel müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Kars

Kars’ta Hükümet Konağı önündeki törende, Ilbay ve Belediye Komutan Vekili Türker Kimsesiz ile 14. Mekanize Yaya Tugay Komutanı Sancak Kağan Bronz, merasim aracına binip halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

Kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla süren programda, Kafkas ve mahalli halk oyunları ekipleri eylem yaptı, ardından 29 Teşrinievvel dolayısıyla planlı yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Vali Bikes, törendeki konuşmasında, Cumhuriyet Altını’in Türk milletine verilen en balaban miras ve vazgeçilmez derece olduğunu anlatım ederek, şunları kaydetti:

“İnsanlık tarihi, bire bir milletin sarsılmaz eş iradesiyle, kendi kaderini vasıtasıyla ve kanlarıyla yazdığına bulunmaz şahit olmuştur. Bu anlamda Cumhuriyet Altını, milletimizin güneş sahnesinde yeniden dirilişinin adı, İstiklal mücadelemizin bize bıraktığı yer majör miraslardan birisidir. Cumhuriyet, Türk milletinin egemenliğin bizzat sahibi olduğunu tescillemiştir. Cumhuriyet Altını, bedeli sıfır, karşılıksız bırakılmış tıpkı lütuf değil, inancın, imanın, cıvıl cıvıl ayrımsız iradenin eseri ve milli mücadelenin değişmeyen ve kıvancıdır.”

Merasim böylecene askeri birlikler ve öğrenciler intikal yaptı.

Sarıkamış ve Kağızman ilçelerinde de 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında törenler düzenlendi.

Dert

Ağrı’da, Vali Osman Varol’un, Belediye Başbuğ Vekili Reşit Acarbay ile Valilik makamında tebrikleri kabul etmesinin peşi sıra adliye önündeki merasim alanına geçildi.

Varol ve Acarbay, askeri araca binerek alanda kâin öğrenci, yurttaş ve asayiş güçlerinin bayramını kutladı.

Ilbay Varol, burada yaptığı konuşmada, milletin birliğini kirletmek isteyenlerin hiçbir devir amaçlarını gerçekleştiremeyeceğini belirterek, “Binlerce şehidimizin kanıyla ıslak topraklara topluluk bu evire çevire vatanımızı gafillere, hainlere, düşmanlara ve onların ortaklarına bırakmadık, bırakmayacağız. Sevgili çoluk çocuk, zaman bariz bire bir şekilde göstermiştir ki balaban Türk milletinin bekasının ve çağdaş dünyada hak ettiği yeri almasının yegane biçimi Cumhuriyet’tir. Yaşadığımız sıkıntılı günlerden sonra kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesindedir kim benzeri mazimizdeki kadar balaban tıpkısı millet ve ihtişam olmanın gururunu yaşıyoruz.” diyerek konuştu.

Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği program, askeri birlikler, öğrenciler ve araçların geçişişinin ardından sona erdi.

Programa, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol, 12. Mekanize Yaya Sancak Komutanı Vekili Miralay Erhan Kabadayı, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kayaç, el protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Iğdır

Iğdır’da Zübeyde Karı Bulvarı’ndaki tebrik töreninde, Ilbay ve Uray Başbuğ Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, Garnizon ve 5. Uç Küçümseme Komutanı Piyade Albay Ramazan Sedat Kafa, alanda dolaşarak öğrenciler ve vatandaşların bayramını kutladı.

Içtinap Etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ilk Teşrin mesajı okundu.

Sarıibrahim, Cumhuriyet’in 99. yıl dönümünü kutlamanın milletçe bahtiyarlık ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Öğrencilerin şiirler okumasıyla bitmeme eden program, Toyluk ve Spor İl Müdürlüğünce gerçekleştirilen müsabakalarda dereceye girenlere Sarıibrahim ve MHP Iğdır Saylav Yaşar Karadağ ile protokol üyelerinin armağan vermesiyle tamamlandı.

Share: