3 ilde akaryakıt kaçakçılarına yönelik operasyonlar yapıldı

Tecim Bakanlığının koordinasyonunda oluşturulan Akaryakıt Kaçakçılığıyla Savaş Özel Ekibi yoluyla Konya, Aksaray ve Amasya’de gerçekleştirilen operasyonlarda araç dışı akaryakıt satışı sağlayan hususi düzenekler tespit edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Hususi Grup ile Uyanık Genel Komutanlığına ilişkin Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Mücadele ekipleri, bahis konusu illerdeki 4 ayrı akaryakıt istasyonuna yönelik senkronik operasyonlar düzenledi.

Konya’nın Karatay ilçesindeki operasyonda, istasyonda akaryakıt tankeri kullanılarak numaratörlü sayaç üzerinden anahtar dışı bey yapıldığı belirlendi.

Bu satışlar amacıyla arzu üzerine cali akaryakıt fişi düzenlendiği, giderlerini faziletli afişe etmek isteyen mükellefler için ise alt kurul karşılığı fiş düzenlendiği bilgisini düz ekipler takkadak müdahale için çalışmalara başladı.

Aramalarda yazarkasa revaç değişikliğini sağlayan halk terminali ile düzme makbuz düzenlemede beğenilen bilgisayarlara, yazarkasa ve çokça sayıda gizliden gizliye akaryakıta halk konuldu.

Sahte düzenekle yolsuz yöntemsiz gelir elde ettiği tespit edilen istasyonda ruhsatsız tabanca, av tüfeği ve pompalı tüfek kabilinden dokuz canlı çok silah dahi ele geçirildi.

Aksaray’daki operasyonda geriden geriye sigara de yakalandı

Aksaray’üstelik ise 2 faaliyetler yapıldı.

İlk operasyonda ekipler, kaçak akaryakıt satışına ilişkin mekanizma ararken, akaryakıt istasyonunun bina katında 6 bin 160 paket gizlice sigaranın saklandığını fark etti.

Bir farklı akaryakıt istasyonuna yönelik ikinci operasyonda ise otomasyon ve yazarkasalara müdahale edilerek araç dışı akaryakıt satışı yapıldığı belirlendi. Aramalarda istasyonda gizlenmiş mir sistemine koşut çalışan pompa beyni ve ara birim ünitesi bulundu, vasıta dışı bey üzere geçer bilgisayar ve yazarkasaya halk konuldu.

Amasya’nın Merzifon ilçesindeki bire bir akaryakıt istasyonuna yönelik operasyonda cep telefonu ile kontrol edilen ve kablosuz genel ağ alıcısı bulunan düzenekler ortaya çıkarıldı.

İstasyon tanklarındaki mahrukat seviyesi üzerine otomasyon sistemine falsolu selen gönderildiğini tayin eden ekipler, cep telefonu ile sisteme müdahale edildiğini ve böylece as verilerinin silindiğini birlikte belirledi.

Ekiplerin sürekli ve okkalı çalışmaları sonucunda 3 ilde gerçekleştirilen 4 ayrımlı operasyonda ele geçirilen pırtı, sistem ve belgelere umum konuldu, ilgililer üzerine adli ve yönetsel iş başlatıldı.

Share: