30 almanak değirmende katıksız un üretimi

Bitlis’in Güroymak ilçesinde mevcut ve Şalışlıoğlu ailesi vasıtasıyla işletilen değirmen, ön köylerdeki el tarafından de kullanılıyor.

30 yılı geride bırakan değirmen, ilçe merkezindeki çiftçilerin ve köylülerin zat mahsulleri olan akdarı ve buğdayları öğüterek, un haline gelmesi için problemsiz tıpkı şekilde dönmeye devam ediyor. Güroymak kaza merkezinde Mehmet Şalışlıoğlu’na ait olan, yaklaşık 30 yıldır etkin değirmen, civar halkının yanında kaymakamlık dışından dahi bunaltıcı rabıta görüyor.

Bazı vatandaşlar akdarı ve buğdaylarını yısa etmek, bazıları ise işletmenin elbette çalıştığını öğrenmek amacıyla değirmenin yolunu tutuyor. Değirmende; Mehmet Şalışlıoğlu’nun ustalığıyla buğday, mısır ve arpa kabilinden tahıl ürünleri öğütülerek un elde ediliyor.

Mesleği babasından öğrendiğini belirten Mehmet Şalışlıoğlu, 30 senedir değirmencilik mesleğini sürdürdüğünü belirterek, “Değirmenimizde günde sayı farkı 300 teneke kitap üretiyoruz. Un, köftelik ve dolmalık ebebulguru, rüşvet, tavuk yemi üretimi yapıyoruz. Ürünlerimiz 50 kilogramlık torbalarda 430 TL ile satışa sunuyoruz. Buğday sonuç zamanlarda pahalandığından ufuk üretimde rehavet yaşıyoruz. Eskiye göre satışlarımızda baya bire bir eksilme oldu. Babamda kalma; kötü fevk 30 almanak geçmişi var. Ego, babamdan öğrendim bu mesleği. Tığ elimizden geldiğince bitmeme ettirmeye çalışıyoruz. İnşallah bu şekilde devam ettireceğiz” dedi. – BİTLİS

Share: