39 milyon konut için değer izleme sistemi

Milyonlarca basamak sahibini ilgilendiren marifet geldi. Cumhur Reisi Erdoğan’ın onayladığı 2021 Cumhurbaşkanlığı almanak planına bakarak, Belde ve Şehircilik Bakanlığı ilkgüz 2020 sonu itibarıyla Millî Adres Vukuf Tabanı’na kayıtlı 39.1 milyon skor bölük, yazlık ve lojmanın derece artma ile azalışını izlem girmek ve adil tıpkısı vergi sistemini konumlamak amacıyla 2 eskimemiş ünite kuracak.

DANIŞMANLIK VERİLECEK
Bu kapsamda Mekân Bakanlığı gayrimenkullerin vergilendirilmesinde anne alınan gelgel-satış değerinin belirlenmesi amacıyla Şişman Değerleme Sistemi’ni kuracak. Sistemin geliştirilmesi üzere Acun Bankası finansmanlı müşavirlik hizmeti 2021 yılında kullanılacak.
 
Sabah’tan Barış Şimşek’in haberine bakarak bakanlık böylecene sistemin devreye sokulması ile vergide adaletin pekiştirilmesini sağlayacak. Sistemin tasarımı ve uygulanmasına ilgili tensikat ile vacip enfrastrüktür vekâlet marifetiyle oluşturulacak.

ARTIŞ İZLENECEK
Bakanlık antrparantez Tapu ve Kadastro Vukuf Sistemi’ne entegre ayrımsız Taşınmazlar Ayar Hikmet Sistemi kuracak. Taşınmazların değerlerine yönelik veriler iyelik bilgileriyle gelişigüzel tutulacak. Böylelikle tapu işlemlerinde gerçekleşen fiyatın kaydedilmesi, ayar değişimlerinin takip edilebilmesi, amme yatırımları ve düzenlemeleri sonucu ortaya sâdır ayar artışlarının strateji edilebilmesi, kayran seçim analizlerine yardım verilmesi ve taşınmaz değer haritalarının oluşturulabilmesi için kurulacak eskimemiş cümle ile taşınmazların değerleri daim adına takibe alınacak.

VERGİLERE ÇEKİDÜZEN
Programda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gayrimenkuller üzerinden alınan vergileri başka tasarruf araçlarının vergilendirilmesini dikkate kabul etmek yoluyla yeniden değerlendireceği de kaydedildi. Buna bakarak, kişilere ilişik gayrimenkullerden alınan vergilerin mevki düzeyinde tasarrufun teşviki ve kaynakların yaratıcı alanlara yönlendirilmesi kapsamında, lüzumlu değerlendirmelerin yapılabilmesi için konuya ilişik ilişik mevzuat taramaları yapılarak bu yöndeki düzenlemeler gözden geçirilecek.

BIR TANE KOORDİNAT SİSTEMİNE GEÇİLECEK
Türkiye’de yegâne koordinat sistemine geçecek. Buna göre 22.3 milyon parselin güncelleme işlemlerinin sonuçlandırılmasıyla alay malay mevki genelinde hep 58 milyon parselin tek koordinat sistemine geçilmesi sağlanarak Kadastro Çağcıllaşma Projesi tamamlanacak.

Share: