3D musannif ile basılan Türkiye’nin geçmiş evi

Türkiye’de benzeri geçmiş olarak Tuzla’da düz yazı edilen binanın yapımı bir hafta sürerken yapım sürecinde yerli istihsal olan üç buutlu müellif robot kullanıldı.

üç boyutlu evler, elan çevreci olurken zar örme ve forma işçilikleri bulunmadığı üzere anadan görme inşaatlara göre süre ve maliyet açısından henüz tasarruflu oluyor.

3D yazıcı teknolojisi ile yapılan binalarda iki evet de üç şahsiyet beceri ekiplerin olması ehliyetli. Milliyet’ten Gülden Çoktan’ın haberine bakarak İSTON Genel Müdürü Fer Gökmen Togay, 3D kalem erbabı teknolojisiyle benzer uygulama yerine nesir edilen yapıya çok ağır bire bir ilgi gösterildiğini belirterek, ilerleyici günlerde İstanbul ve Türkiye’nin değişik şehirlerinden gelen talepleri durdurmak üzere kullanılmamış projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

DEPREME KARŞI DAYANIKLI
3D kalem erbabı teknolojisinde yer koskocaman hususlardan birinin masraf olduğunu söyleyen Togay, özel yazdırılabilir nitelikte beton masraf geliştirdiklerini söyledi. Harcın yüksek dayanıma cemaat olduğunu belirten Togay, “Yazdırılan binanın duruk hesaplamalarına bakarak yazdırılacak duvarlar içerisine anadan görme çıpa donatılı kolonlar dökülerek sarsıntı etkilerine alın lazım dayanımı elde edebiliyoruz. Çıpa donatılı sütun imalatları bile 3D beton yazar ile merkez yapılarak tamamlanmaktadır” dedi

FARKLI İLLERDE ÜSTELIK İNŞA EDİLECEK
3D musannif teknolojisiyle üretilen binaların düşük metrekarelerde yapılması ve farklı platformlar kullanılarak inşa evler gibi taşınmasının tür olduğunu belirten Togay, “üç buutlu kalem teknolojisi ile ürettiğimiz yapıların kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. 3D ile yapılan binalar durumunda sabit olarak tıpkısı asıl sistemi üzerine düz yazı edilen yapılar olması yerinde evvel yapıldığı yerden taşınması türlü değildir. Fakat henüz bağan metrekarelerde değişik platformlar kullanılarak taşınabilir tasarımlar geliştirmemiz dahi tür” diyerek konuştu.

Türkiye’nin farklı site ve bölgelerine dahi bu şekilde yapılar düz yazı etmelerinin cins olduğunu belirten Togay, “Bu üretim teknolojisinin kendine özgü özelliklerden biri de kıpırdak olma özelliğidir. 3D kalem ile istihsal sürecinde kullandığımız altı eksenli robotik kolu geliştirdiğimiz paletli revan aksam ile ateş parçası ayla getirdik” bilgisini verdi.

Avrupa’nın önceki 3D evi kiralandı

3D yazıcılarla bölük mensur ediyor

Share: