4 kişiden 1’i alacak verdi

Berlin merkezli bağımsız milletvekili kuruluş Transparency International (Uluslararası Şeffaflık) eliyle 86 ülkede 91 bin can üzerinde yapılan araştırmada, banal ölçekli rüşvetle ilgilendiren sorular soruldu.

Yapılan istatistikler sonucunda akıbet 1 sene içinde, sağlık, eğitim ve rüşvet kurumlarında dönen algı trafiğinin serencam ayrımsız yıl ortamında artım gösterdiği belirlendi. Başka taraftan araştırmaya katılanların yüzde 29’u birlikte polise algı verdiğini söyledi.
Türkiye 5’inci sırada
Badiye Çölü ve belde ülkelerde hararetli her 2 kişiden biri akıbet 1 yıl zarfında bahis konusu kurumlarda çalışanlara algı verdiğini söylerken, bu toprak yüzde 56’lık göre listenin en son sırasında vadi aldı. Ortadoğu ve Kuzey Afrika yüzdelik 36 ile ikinci sırada yeralırken, listede yüzdelik 32’i ile Rusya ve mekân ülkeler üçüncü tam, yüze 23 ile Latin Halkları Amerika dördüncü olarak sıralandı. 8 mıntıka ortada beşinci sıraya oturan Türkiye ve Gün Batısı Balkanlar bölgesindeki rüşvet oranının ise yüzdelik 19 olduğu belirlendi. Listenin artan kısmını yüzdelik 11 ile Asya-Pasifik bölgesi, yüzdelik 5 ile Avrupa Birliği ve Şimal Amerika oluşturdu. Sıralamaya talih bazında bakıldığında Afganistan, Kamboçya, Kamerun, Hindistan, Irak, Liberya, Nijerya, Filistin, Senegal ve Uganda geçmiş sıralarda vadi aldı.
Rüşvette çöllük önde
Araştırmaya katılanların yarısı, problemlerle karşılaşmamak için kazanç verdiğini itiraf ederken, 4’te temas kesimdekiler ise prosedürü çurlatmak amacıyla bu yola başvurduğunu söyledi. Daha düşük gelire erbap olan kesimin, geliri faziletkâr olanlara göre elan fazla idrak atfetmek zorunda kaldığı dahi araştırmanın özen çeken sonuçlarından birini oluşturdu. Transparency International yoluyla 2003 yılından bu yana ölçülü araştırmanın bu sene henüz kapsamlı gerçekleştirildiği, katılan ülkeler beyninde Çin, Bangladeş ve Filistin’in de meydan aldığı ifade edildi.

Share: