4 yılda tek nazik kadem atıldı

İstanbul Ustalık Üniversitesi (İTÜ) Tayyare ve Feza Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Orhan Abat, iklim değişikliği ve toptan istinas zımnında yönü mütebeddil tepkili uçak akımlarının Türkiye’da kırıcı yağışlara illet olduğunu söyledi.Abat, tepkili uçak akımlarının yeryüzünden 12-13 kilometre yükseklikte oluşan, yunak ve sevimsiz havayı taşıyan, saatteki hızları 150 ila 180 kilometre ortada mütebeddil rüzgarlar olduğunu anlattı.
Türkiye’yi etkileyen jet akımlarının Avrupa üzerinden inerek Türkiye’ye soğuk hava getirdiğine dikkati çeken Bayındır, ”Bu rüzgarlar elan sonra kanca şeklinde ayrım yaparak fevk çıkıp, Rusya ve Sibirya üzerinden masraf. İklim değişikliği ve küresel ısınmadan etraf bu jet akımları, Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya büyüklüğünde indi” diyerek konuştu.
Yıldız Afrika’ya kadar nazil jet akımlarının Türkiye’ye gelirken cenup yönlü rüzgarları oluşturduğunu ifade eden Şen, şöyle bitmeme etti:
”Lodosun güneybatı bölgelerde hakim olmasının nedeni bile bu tepkili uçak akımları. Kutuplardan gelip Afrika üzerinden dönen akımlar, Akdeniz üzerinden geçtiği için gönen da alıyor ve Türkiye’nin batı ve güneybatı bölgelerine verimli yağmur bırakıyor. Tıpkısı zamanda bu Iye Denizi üzerinden geçerek Çanakkale ve Trakya üzerinde bile yağışları fazlalaştırıyor. İklim değişikliği ve global istinas nedeniyle yönü değişen tepkili uçak akımları, Türkiye’üstelik keder yağışlara hastalık oluyor.”
Rahat, Şimal Afrika üzerinden Türkiye’ye antre fail tepkili uçak akımlarının Balkanlar üzerinden gelen antipatik gelgel kütlesini yurda sokmadığını kaydetti.
”VATANDAŞLAR UYARILMALI”
Yönü değişen jet akımlarının yağmur rejimlerini etkilediğini vurgulayan Şen, özellikle Antalya ve çevresinde keskin yağışlara bozukluk olabileceği ihtimaliyle güneybatıdan mevrut meteorolojik sistemlere özen gelmek gerektiğini bildirdi.
”Bu sistemler yağış da bırakmayabilir amma bölgedeki vatandaşların bilgilendirilmesi lazım” diyen Rahat, ”Yetkililer öz yatakları ve köprülerden uzak durulması amacıyla vatandaşlara uyarıda bulunmalıdır zira çabucak yağan yağmurun miktarı artmaya başladı. Şebeke sistemlerinin birlikte gözden geçirilmesi, yeni yapılan sistemlerin daha fazla suyu tahliye edecek şekilde tasarlanması lazım” şeklinde konuştu.

Share: