40 bin liraya hareketli aile

Bursalı bir müteahhit, pandemi sürecinde Avrupa’de gördüğü bungalov tarzı evleri, Nilüfer ilçesinde kurduğu tesiste üretmeye başladı. Yaptığı mobil evlere müstevli döneminde talebin, yüzdelik 150 civarında arttığını belirten yüklenici, metin çok Avrupa ülkesine bile ihraç ettiklerini söyledi.

Evlerin tekerli olduğunu vinç ya bile tır sayesinde matlup yere kurulduğunu hatırlatan Fethi Dündar, “İngiltere, Almanya, Fransa, Avusturya, Ukrayna kabil nazik ülkelere gönderiyoruz. Türkiye’da 81 iklim için ahşap, hareketli evler yapıyorum. Ahşap hep ego dahi düşkünlük uyandırırdı. Tesadüfen tıpkısı genel ağ sitesinde Avrupa’birlikte yapılan bu evleri gördüm. ‘Bunları yapabilirim’ diye düşündüm. Bu evlerin çoğu Türkiye’da yoktu. Demincek Avrupa’dahi yapılan tekmil evleri burada üretiyoruz” diyor.

‘PANDEMİ, TASARIMLARIMIZI GELİŞTİRDİ’

Pandemi döneminde ahşap ve taşınabilir seyyar evlere iri tıpkı bağlam patlaması olduğunun altını çizen Dündar, “Taleplerin artması vizyonumuzu da geliştirdi. Temas dönem değişik tasarımlar yapmaya başladık.

Evlere, 100 metrekareye kadar yararlanma alanı oluşturuyoruz. Yapılar konteyner statüsünde. Tekerli yapıp, bayındırlık durumu gerektirmeyen bölgelere birlikte kurulabilir.

Bahçeniz varsa, genişliği 4 metre, uzunluğu dahi 8 metre olduktan bilahare ferah ferah yerleştirebilirsiniz. Alt temeline üstelik beton dökmüyoruz. Ahşap aldatılma temel sistemi oluşturuyoruz. Bu şekilde ekolojik yapıyı bile bozmuyoruz. TIR ve vinç sayesinde tığ, bu evleri gelişigüzel yere götürüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

‘40 BİN LİRAYA FAMILYA SAHİBİ OLUNUR MU?’

Her yere taşınabilen evlerin fiyatlarının dahi 40-50 bin liradan başladığını kaydeden Ferdi Dündar, “Ahşabın tercih edilmesi üzere çokça nedenimiz var. Betonarme yapılar; bir beton kütlesi oluşturuyor.

Alçı sıvalar ağız ağıza yapının çekicilik almamasını sağlıyor. 8 şiddetindeki bire bir depremde, beton yapının altından sağ çıkmanız olanaksız. Fakat ahşap yapılar saf olduğu için gelgel alır.

Üzücü hareket olduğunda hayatta kalma olasılığınız elan efdal. Ahşabı sıcaktan korumanız ve 3 yılda tıpkı bakım yapmanız gerekiyor. Ömürleri 40 ile 50 yıl arasında değişiyor” diyor.

Dündar, evleri fethetmek amacıyla imara gerekseme olmadığını, vinç ya de tıra yüklediğiniz evinizi istediğiniz yere götürebileceğinizi ifade etti.

Share: