400 milyar dolarlık site için kaynak aranıyor

Konut fiyatlarındaki çoğalma, son dönemin bildirme çok konuşulan konularından biri. Türkiye genelinde hem kiralar hem as fiyatları gök bilimsel düzeyde yükseldi.

Bahçeşehir Üniversitesi Konuşu ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BETAM) aracılığıyla yurt sitesi sahibinden.com’un zar verileriyle hazırlanan rapora göre, ağustosta Türkiye genelindeki satılık konutların fiyatı tıpkı geçmiş yılın tıpkısı ayına bakarak 38,9, kiralık konutların fiyatları ise bir esbak yılın tıpkısı ayına göre 34,6 arttı. İstanbul’daki kiralık dairelerin yıllık bedel artışı ise yüzde 50,7 oldu.

Türkiye erdemli enflasyonun dahi etkisiyle ev bedel artışında acun birincisi fakat Asya’dan Amerika kıtasına büyüklüğünde dünyanın bir nice ülkesi konut sorunuyla karşı karşıya.

Bu ülkelerden biri birlikte Yıldız Amerika ülkesi Kanada.

KANADA’BIRLIKTE FİYATLAR HIZLI ARTIYOR

Sözcü’deki habere göre; Kanada Yurt Birliği’nin verilerine göre, ülkede sayı farkı göz fiyatları temmuzda bir önceki yılın bir ayına bakarak yüzdelik 22,2 oranında arttı. Ülkede almanak enflasyonun temmuzda yüzde 3,7 olduğu düşünürse çın çoğalma oranının da faziletkâr olduğu görülüyor.

Hane fiyatlarındaki artış, ülkede 20 Eylül’de yapılacak federal yasama kurulu seçimlerinin bile dominant konularından biri haline geldi.

‘GENE SEÇİLİRSEM YASAKLAYACAĞIM’

Bulunan Başvekil ve Liberal Parti lideri Justin Trudeau, bölük fiyatlarındaki artışı yatırmak amacıyla tıpkısı önlem namına yabancılara konut satışını 2 yıl süreyle yasaklamayı vaat ediyor.

Son namına 7 Eylül’üstelik konuya dair vaadini toplumsal medyada birlikte paylaşan Trudeau, “Bu kadar çok Kanadalı ev almaya çalışırken evler boş durmamalı. Bu nedenle, önümüzdeki iki yıl amacıyla Kanada’dahi yabancıların ev almasını yasaklayacağız ve yabancılara ait yersiz mülkleri vergilendireceğiz” dedi.

Trudeu antrparantez, ilk defa basamak alacak vatandaşlar için vergiden affedilmiş artırım hesapları ve kişmiri servet aklamayla uğraş için yurt sektörünün daha fazla gözetimi kabil vaatlerde bulunuyor.

Erkinci Parti antrparantez, önümüzdeki dört sene içinde 1,4 milyon adet hane düz yazı etme yahut onarma sözü veriyor.

MUHALEFETTEN BILE YABANCILARA YASAK VAADİ

Hem bağan ürem oranları hem birlikte yabancıların küsurat talepleriyle hane fiyatları etraflı süredir yükseliş eğiliminde olan Kanada’daki basamak fiyatlarındaki artış, pandemiyle birlikte hız kazanmıştı.

Ülkede alelhusus Çinlilerin artan hane alımları ilgi çekiyor.

Muhalefetteki Muhafazakar Tümen’nin lideri Erin O’Toole üstelik Kanada dışında faal yabancı yurt yatırımcılarına müteveccih iki almanak aynı zecir sözü verdi. Antrparantez O’Toole, seçilirse devlete ilişkin binaların yüzdelik 15’kayınbirader yenileyip göz haline getirmeyi planlıyor.

Muhalefetteki benzeri sair parti Eskimemiş Demokrat Öğür bile, Kanada’bile ikamet etmeyen yabancı yatırımcıların evlerine yüzde 20’lik tıpkısı idrak getirmeyi öneriyor ve 30 almanak ipotekleri baştan başlatmayı vaat ediyor.

TÜRKİYE 250 BİN DOLARA VATANDAŞLIK VERİYOR

Hükümetin 250 bin dolar ve üstü değerde taşınmazlar satın alanlara yurttaşlık verilmesini öngören düzenlemesi sonrasındaki kokmuş yılda eller Türkiye’dahi toplamda 128 bin 234 nüsha bölük satın aldı.

İlk dört sırada Irak, İran, Rusya ve Afganistan vatandaşları yer alıyor.

Yabancıya satışta kullanılmamış misyon begayet hane

 

Türkiye’da konutta “fahiş değer” krizi

 

Share: