459 almanak hamam satışa sunuldu

İstanbul’un Fatih ilçesine tutkun Horhor semtinde bulunan ve Kanuni Odalık Süleyman döneminde 1562 yılında Başmaklık Odabaşı Behruz Ağa eliyle yaptırılan Horhor Hamamı hisse sahibi aile yoluyla 29 milyon liraya satışa çıkarıldı.

Aksaray ve Arpalık Odabaşı Hamamı yerine da bildik 638 metrekarelik arsada mevcut hamamın, 558 metrekarelik esas binası Tescilli Abide Kitap olduğu için, 1. derecede Himaye Bölgesinde kalıyor. Benzeri arsa üzerindeki 80 metrekarelik düzlük ise, şu zaman bölük yerine kullanılıyor.

Hamamın, İstanbul’un tahminî 3’te 1’ini bitkin eden 1756’daki şişman yangından bilahare şu anki mimari durumuna geldiği biliniyor. Eskiden bölüt değil, sarayın elitlerine hizmet veren 30 odalı, 3 bükülmüş ısıdam, yeni alıcılarını bekliyor.

“4 AİLEDEN 22 HİSSEDARI VAR”
Hamamın 4’üncü evlat hisse sahibi olan Turgay Kurt, çocukluğunun geçtiği bu yeri koca sebebini anlattı. Kurt, “Isıdam 1917 yılından beri bizim ailemizde ve bu hamamı dedemin annesi satın almış.

Dedemden birlikte 4 eş çocuğuna eski. Büyüklerimiz eliyle işletilerek bu günlere kadar geldi. Mevcut şartlarda 4 ailenin 22 şerha hissedarı var. Aynı sonraki jenerasyona geçtiğinde yaklaşık 22 kişilik eş sayısı 69’lara çıkacak. Bunu satıp bizden sonrakilerin hakeza ayrımsız sorumluluğa girmesini istemediğimiz üzere harcamak istiyoruz” dedi.

“NADİDE BİR TARİHİ ESER”
Şofbenlerin bulunmadığı ve hamam suyun nadir bulunduğu dönemlerde hamamda çokça aşkın para dolaşımı yaşandığını hatırladığını söyleyen Aldanmaz, “Buraya talip olmak isteyen eşhas, 459 almanak nadide tıpkı tarihi esere cemaat olacaklar. Böyle aynı yatırımı yapacak olan gönül belki burayı ticari işletme olarak fethetmek amacının dışında, geleceğe envestisman kendisine görürse beklentilerinin haddinden fazla üstünde bire bir yarar sağlayacağını düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.


“FİYATI YÜKSELEBİLİR”

Hamamın aklık bire bir restorasyona ihtiyacı olduğunu belirten Aldanmaz, “Aldıktan sonra ve düzgün tıpkı restorasyon çalışması bitiminde çokça daha tarihi doku verilmiş tehi ile bakım edeceği, çok elan faziletkâr ekonomik tıpkısı pres haline getirebilirler.

Aksaray Saha Projesi’nin gerçekleşmesi halinde buranın ulaşacağı derece deminden istediğimiz fiyatın birkaç katına yükselecektir” ifadelerini kullandı.

“YANLIŞ RESTORE EDİLMİŞ”
İstanbul Ziyalı Üniversitesi Anadolu BİL Patika Yüksekokulu Mimarlık Restorasyon Izlence Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Sedes, “Bu sıcak alışılmış hamam mimarisine uygun adına ve çifte hamam şeklinde işlenmiş. Hamamın tamir adı altında değişikliğe uğradığını üste yanlış restore edildiğini söyleyebiliriz” dedi.

“MİRASLARIMIZI ADI KULLANIYORUZ”
Tarihi ısıdam 29 milyondan satıştaHamam kültürünün korunması gerektiğini anlatım fail Sedes, “Biz hangi eyvah kim mirasımızı kötü kullanıyoruz. Geçmişten gelen tarihi yapılarımızı, soyut kültürel mirasımızı birlikte çok adi kullanıyoruz.

Benim önerim bu hamamın rölevesinin, yeniden tasarımlama önerisinin ve restorasyon projesinin yapılarak lüzumlu izinler alındıktan sonraları restore edilmesidir. Özgününde hamam namına mamul amma şu anda fonksiyon değişikliğine tutulmuş hamamlar var. Ben, hamamlara özgün fonksiyonlarının verilmesini kaynak ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sıcak ve sauna koronaya çözüm değil

Share: