48 kamer taksitle amme lojmanı!

Türkiye Büyük Ulus Meclisi’nde akseptans edilen kanunla amme konutlarının satışına müteveccih düzenleme yapıldı. Kamu konutlarının satışının hızlandırılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birlikte açıkladığı ‘100 Günce İcraat Programında’ çalışmaların yapılacağını açıklamıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması icraati kapsamında, önceki namına satışa konu edilebilecek 50 bin amme konutunun Amme Taşınmazları Sistemine (KTS) kaydının yapılması yoluyla envanter çalışması tamamlanacak ve 5 bin amme konutu Teşrinisani ayına büyüklüğünde satışa çıkarılacak.

500 milyon TL dirimlik

İhale bedeli rüçhan gelgel hakkı sahibi olan oturan vasıtasıyla, yüzdelik 25’i peşinen olmak kaydıyla 4 yıla büyüklüğünde (48 ay mehil) kanuni faiziyle taksitli ödenebilecek. Başlarken adına ödenmesi halinde ise yüzdelik on indirimli namına satın alınabilecek.

Konuya ait yapılan ağırbaşlılık analizine bakarak, 240 bin 398 adet amme konutu bulunuyor. Savunma, düzenlilik, hak ve duyu hizmetlerinde kullanılanlar aplikasyon dışında tutulurken yerleşke alanında kayran düz, hizmet binalarıyla tümleşik lojmanlar bile satılamayacak.

Devletin kasasına 5 bin hane konutunun satışından 500 milyon liralık gireceği adisyon ediliyor. Kanuna bakarak, taşınmazların satışından elde edilen varidat öncelikli kendisine ilişkin idarelerin hesaplarına aktarılacak olup, elde edilen gelirin amme konutu ihtiyacında kullanması öngörülüyor.

Oturanlara öncelik…

Teşrinisani ayına kadar mir işlemlerinin tamamlanması planlanan 5 bin basamak Büyüklük İhale Kanunu çerçevesinde eksiltme usulüyle satışa çıkarılacak. Kamu konutlarının rüçhan alım hakkı konutlarda oturan fehamet memurlarına verilecek.

Tebligatın ardından 15 dönem içerisinde rüçhan çekicilik hakkı sahiplerinin satın almak istemediğini bildirmesi, temas bildirimde bulunmaması evet bile yükümlülüklerini adına getirmemesi halinde, arz erdemli teklifi verene satılacak.

Satışlardan elde edilen dirimsel, öncelikli adına amme konutu yapımında kullanılacak.

Arz erdemli teklifi verene satılacak 

Alelumum değme hükümet döneminde gündeme mevrut ama uygulanamayan lojman satışları üzere Türkiye Şişman Budun Meclisi’nde güzeşte yıl kabul edilen testis kanunla kamu lojmanlarının satışına yönelik aranjman yapıldı. Defans, düzenlilik, türe ve duyum hizmetlerini yürüteç personel marifetiyle kullanılanlar dış, amme idarelerinin, KİT’lerin ve sermayesinin yüzde 50’sinden ilavesi kamuya ilgilendiren ortaklıkların mülkiyetindeki amme konutları ekonomiye kazandırılacak.

Bu konutlar, ihaleyle satışa çıkarılacak ve öncelikli gurur hakkına topluluk olan oturanlar bu konutları almazsa sunu faziletkâr teklifi veren istekliye satılacak.

Deprem riski kâin alanlardaki amme konutları ise yıkılacak. Şişman bölümü şehir merkezlerinde mevcut lojmanların yıkılması, şehir merkezlerinde akla yatkın arsaların oluşmasını sağlayacak. Bu arsalara depreme dayanabilen bakir konutlar yapılacak. Konutların tamamının satışı ise yıllara yayılacak.

‘Akıllıca ayrımsız girişim’

Göz Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Mücevher, kamunun aylak kaynaklarını nakde çevirip bütçeye ekliyor olmasının çok makul ayrımsız hamle olduğunu söyledi. Elmas, “İçihnden geçtiğimiz bu günlerde yetişkin benzeri hamle adına değerlendiriyorum. İleride birlikte bu alanlar kentsel inkılap kapsamında yenilenip merkezi noktalarda iyice aynı dönüşüme vesile oluşturabilir” dedi.

TSKB Gayrimenkul Valüasyon Umumi Müdürü Makbule Yönel Cevher ise, projenin iki aşamalı sonucu olacağını belirterek, şunları söyledi:

“Birincisi yer kıt köken olduğu amacıyla şehir merkezlerinde yıpranmamış arsa stoğu oluşturabilir. İkincisi üstelik; lojmanların ayrımsız çoğu sakat yapılar, depreme çelimsiz tıpkı çatı stoğu var ve bunların elan sonradan dönüşümü ile yeni bir yapı stoğu oluşabilir. Bunların satışından oluşacak asıl bile yine amme konut ihtiyacında kullanılabilir.” (Ihtisas Erdoğan – Ulusallık)

Share: