“49” filmi, gala gösteriminde izleyiciyle buluştu

İsmail Hacıoğlu, Kahkaha Doğandemir, Sinan Tuzcu, Doğukan Polat, Hasan Küçükçetin ve Soyluluk Alışık’ın başrolünde saha aldığı “49” filminin gala gösterimi, Paribu Cineverse Kanyon’dahi yapıldı.

Aksiyon türündeki filmin senaryosunu Sulh Erdoğan ve İlker Arslan kaleme aldı, yönetmenliğini ise Hakan İnan yaptı.

Gala öncesi matbuat mensuplarının karşısına geçen takım, film ve çekim süreciyle ilişkin nikbet edilenleri yanıtladı.

Musul’birlikte DEAŞ eliyle esir alınan 49 Türk vatandaşını kurtaran MİT mensuplarının temel hikayesini faal filme ilişik açıklamada kâin yönetmen İnan, filmin, Türkiye’bile mamul genişlik dolgunca hisse senedi acıklı filmlerinden biri olduğunu belirterek, “Çok heyecanlıyız. Milli İstihbarat Teşkilatının çokça muvaffakiyetli aynı operasyonla Musul’bile büyükelçiliğimizden budala münfail 49 kişiyi kurtarma hikayesini izleyeceğiz. Haddinden Fazla iyice ayrımsız film oldu. ‘Allah utandırmasın’ diyerek benzeri anlatım var evet, haddinden fazla şükür tığ o noktadayız. İnşallah seyircimiz da filmimize müstelzim değeri gösterir.” dedi.

Başrol oyuncusu İsmail Hacıoğlu, katılanlara teşekkürname ederek, “49, hikayesi gereği kendini anlatabilen aynı film. Zaten haberlerden de hatırlayacağınız amacıyla 49 çalışanımızın, rehinenin, 101 günce serüven süresince kurtuluşunun hikayesi. Bunu beyan etmek bize felek oldu. Kaynak kahramanlar orada. Filmi izlediler. Hoşlarına gittiğinin teyidini aldık. O yüzden rahat aynı şekilde zaman sizi karşıladık. Bizce çokça iyice ayrımsız gelişim çıkardık.” ifadelerini kullandı.

Gülme Doğandemir, aç bire bir ekiple çalıştıklarını vurgulayarak, “Tığ üstelik heyecanlıyız böyle tıpkısı projenin içre olduğumuz amacıyla. Fiziksel kendisine haddinden fazla kip şartlarda çalıştık ama izlediğimizde gördük ki hepsine değmiş. O yüzden bütün beraber ‘bereketli ki’ diyoruz. Umarım izleyici da bir şeyi düşünür.” değerlendirmesinde bulundu.

“İnsanların sinemaya gelmesi lazım”

Sinan Tuzcu, salgın sonrası hakeza bir ekiple ayrımsız arada olmanın çok sevinçli olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

“Çıktı adım adım insanların sinemaya gelmesi lazım. Pandemi sonrası salonların dolması geçişsiz. Benzeri aksiyon filmi olarak, Türk yapımcı ve yönetmenle ve tamamen bizim hikayemizi anlatan bire bir aksiyon. Hakeza aynı ekibin süresince kalkışmak çok keyifli.”

Doğukan Çelik da ana bir hikayeyi anlattığı amacıyla mutlu olduğunu aktararak, “Yıllarca Hollywood sinemasını izledik, aksiyonda. Ama izleyenlerimiz görecek kim, Türkler üstelik bu işi çokça gür bire bir şekilde yapıyor. Tığ bile buna çok iyice tıpkı şekilde hazırlandık. Aksiyonu gür fail, gür bilen bire bir ekiple çalıştık. O yüzden bile çok mutluyuz. Haddinden Fazla mebzul hazırlandık. Neticeden bile çok mutluyuz.” dedi.

“Mutluyuz, böyle güzelce, duyarlı ve kırılan tıpkısı işin süresince olmaktan”

Asillik Menus ise filmin kaynak aynı hikayeden uyarlandığının altını çizerek, “Bu hikayenin ortamında gelmek adamakıllı. Çok düzentileme, sıkıntı var. Orada yaşananların aynı hissedilerek sahneye, perdeye aktarılması var. Mutluyuz, böyle domuzuna, duygulu ve alıngan tıpkısı işin süresince olmaktan. Teşekkür ediyoruz. Geldiğiniz amacıyla ayağınıza keyif.” diye niteleyerek konuştu.

Filmin konusu özetle şöyle:

“11 Haziran 2014’te binlerce yabanlık DEAŞ örgütü, Irak’ın Musul kentine saldırır. Evcil güvenlik güçleri direnmeden şehri terk edince, Musul DEAŞ’ın eline mazbut. Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu, DEAŞ militanları tarafından engelleme edilir ve 49 personel sersem alınır.”

Share: