50 bin içtimai hane amacıyla kura mayısta

Türkiye genelinde 67 ilde 140 projeyle yürütülen 50 bin toplumsal bölük projesi amacıyla kuralar mayıs ayında çekilecek. 50 bin sosyal konuta şimdiye büyüklüğünde 600 bine yakın rica geldi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği ve Dolgun Konut İdaresi’nin (TOKİ) başlattığı hamle ile başlatılan projeye başvurular ise devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Yer ve Kentçilik Bakanı Gaye Çalım, akıbet başvuru tarihi olan 19 Nİsan’dan sonradan kuraların genişlik güdük sürede çekileceğini açıklamıştı. Torkam E5 projesinin lansman toplantısında soruları yanıtlayan TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, “50 bin konuta müracaat bitmeme ediyor. 600 bine mail müracaat var. Kuralar mayısta çekilecek, dizge dairesini alacak. Gelişigüzel ilde ayrı kura planlıyoruz. 40’a andıran ilimizde hane projeleri yapıldı” ifadelerini kullandı. Özçelik, bu süreçte yer çokça talebin alt dirimlik grubuna müteveccih olan 2+1 tipindeki konutlara geldiğini tabir etti.

21 Nisan’da olacak

Milliyet’ten Ihtisas Erdoğan’ın haberine bakarak, E5 Otoyolu’nun Sefaköy-Florya aksında nesir edilen Torkam E5 projesi Torkam İnşaat eliyle Şişman Ev İdaresi Başkanlığı (TOKİ) güvencesiyle hayata geçiriliyor. Projede 234 saray konut ile 117 adet yazıhane ve 310 ana yol dükkanı saha alıyor. Ayrıca 15 sayı dükkandan oluşan ‘kuyumcular çarşısı’ de projeye hususi hayata geçiriliyor. Torkam İnşaat İcra Müesses Başkanı Mahmut Dereli, TOKİ’nin gelir paylaşımı modeliyle yaptığı ihaleyi; 900 milyon lira ve 324 milyon arsa payı taahhüdüyle kazandıklarını hatırlatırken, proje içre vadi kayran 124 ofisin müzayede ile satılacağını söyledi. Dereli, “Mekân esnafı ve yatırımcılardan vahim bağ gören ticari ünitelerimizi 21 Nisan’üstelik artırma ile satışa çıkarıyoruz. Bu çıplak artırmadan 300 milyon lira sağlık bekliyoruz. Yalınlık çarşı dükkanları 770 bin liradan başlayan fiyatlar ile satışa sunuluyor. Metrekare fiyatı rezidanslarda 8 bin 700 lira, ticari ünitelerde 17 bin liradan başlıyor. 5 yıla büyüklüğünde 0 faiz imkanı sunduğumuz ödeme imkanlarımız de var” dedi.

‘Sınır’ değiştirdi

Torkam E5’in Teşrinievvel 2020’üstelik teslim edileceğini anlatan Dereli, projenin dolgun taşıma hatlarının merkezinde bulunduğuna ilgi çekerken, mevcut metrobüs hattı ile projenin içinden metronun geçeceğini söyledi.

Bulunan durumda Yenikapı-Beylikdüzü metro hattının geçtiği proje, Yol İstanbul güzergahı nedeniyle değiştiği bilgisi verildi. Buna göre, Bir yer altı treni hattı, Sefaköy durağında sonuç bulacak. Beylikdüzü istikametine gidecekler buradan metrobüs aktarması yapabilecek. Toprak günce 700 bin kişiye vasıl adam sirkülasyonu olduğu belirtilirken, Millet Bahçesi projeleri kapsamında mail ayrımsız dönemde dönüştürülecek Atatürk Havalimanı’nın da bölgeye kocaman aynı katkısı olacağı kaydedildi.

Share: