630 milyon dirilik kıtlık sınırında yaşıyor

Konfedere Milletler (BM) acun üzerinde dirimsel eşitsizliğine dikkat çekici ayrımsız anlatım yayımladı. 

BM Uluslararası Çalışma Örgütü ILO, dünya çapında 473 milyondan fazla insanın ihtiyaçlarını durdurmak için istihdam fırsatlarından yoksun olduğunu söyledi.

ILO’ya göre, dünyadaki tutkun iktisadi tahaccüm, global başıboşluk oranını bu sene, 10 sene aradan bilahare ilk defa artıracak. Örgüt, acun çapında 165 milyon insanın ihtiyaçlarını bastırmak üzere tam ücretle çalışmadığını tayin etti. Ayrıca 119 milyon kişinin etkin kendisine iş aramaktan vazgeçtiği veya zatî durumlarından ufuk iş piyasasına erişimden yoksun olduğu dahi belirtildi.

Bu dahi toplamda natamam milyara mümasil insanın ehliyetli gelire ehil olamadığını gösteriyor.

ILO’ya göre acun çapında 630 milyondan aşkın işçi dahi günde 3,20 dolardan yani 20 liradan daha bağan gelirle lüks yahut mutedil derecede meskenet sınırında yaşıyor.
 
ILO Genel Müdürü Guy Ryder’a ise, gelişigüzel türden ücretli çalışmanın bol kalitede olmasını sağlamak amacıyla evgin çaba harcama edilmesi gerektiğini söyledi. 

Ryder, “İşle ait daim ayla gelen eşitsizlikler ve dışlanma, bu insanların ferah tıpkısı hisse senedi bulma ve daha gür gelecek nesir etmelerini engelliyor. Bu, sosyal uyum üzere derin ve endişe donör etkileri olan sonuç derece sakil ayrımsız bulgu” değerlendirmesini yaptı.

Share: