80 sonrasında doğanlar cimri artık

ÇAKER’dahi aynı genel ağ sitesi aracılığıyla yayınlanan aynı araştırmaya bakarak, Z ve Y kuşağının birlik gözyaşı demografileri beyninde arz bir iki bahşiş veren poyra olduğu belirtildi.

Emek, Z ve Y kuşaklarının, çarkıt nesillere nazaran hizmetler amacıyla bahşiş ita olasılığının özge nesillere kıyasla henüz düşük olduğu kaydedildi.

Z VE Y KUŞAĞI BIR IKI BAHŞİŞ BIRAKIYOR

Araştırmaya katılan Z kuşağı mensuplarının yüzde 56’sı, Y kuşağı mensuplarının yüzde 58’i, X kuşağı mensuplarının yüzde 80’i ve baby boomer kuşağı mensuplarının yüzdelik 88’i, oturdukları restoranlarda garsonlara rastgele ahit bahşiş bıraktıklarını söyledi.

Buna munzam adına, Z kuşağının yüzde 40’ı ve Y kuşağının yüzdelik 44’ü kemirmek dağıtan kuryelere herhangi bir devir bahşiş verdiklerini söyledi.

BILCÜMLE SEKTÖRLERDE ANALOG EĞİLİM  VAR

Apayrı benzeri çalışmada bile, KUL’de 2 bin 573 yetişkinin katıldığı ankette kuaförler, göçüm ve araba şoförleri, otel temizlikçileri, kafe baristaları ve paket servis çalışanlarına verilen bahşişler için bile kuşaklar arasında eş aynı nabız gözlendi.

Araştırmada Z kuşağı 18-25 yaş arasını, Y kuşağı ise 25-40 gözyaşı arasını kapsıyor.

GELİR DÜZEYİ ARTTIKÇA BAHŞİŞ ARTIYOR

Ankette antrparantez, restoranlara giden almanak gömlek geliri 80 bin doların üstünde olan yüksek gelirli insanların yüzdelik 84’ünün, yıllık derece geliri 40 bin dolar ile 80 bin dolar ortada olan ölçülü gelirli kişilerin yüzde 77’sinin ve 40 bin doların altında derece geliri olan düşük gelirli kişilerin yüzdelik 65’inin garsonlara seçkin zaman kahve parası verdiğini belirtildi.

PANDEMİDE BAHŞİŞ AZALDI

Pandemi sürecinde bakım sektörü çalışanlarının el duruma düşmesine rağmen müşterilerin kahve parası ita oranı üstelik düştü.

2021 kahve parası anketinde herhangi bir ahit bahşiş verdiğini belirten yemek servisi kullanıcılarının sayısı, pandemi öncesi kahve parası kıyasla düşüş gösterdi.

Rastgele ant bahşiş verdiğini belirten restoran müşterilerinin yüzdesi, 2019’daki yüzde 77’yken 2021’bile yüzde 75 oldu. Kemirmek siparişini getiren kuryeye bahşiş veren müşterilerinin yüzdesi ise 2019’a bakarak dört puan azalarak yüzdelik 59 oldu.

Toplumsal kuşaklarda 1946-1963 yılları beyninde doğanlar Baby Boomers, 1963-1980 beyninde doğanlar X Kuşağı, 1981-1999 beyninde doğanlar Y Kuşağı, 2000 yılı ve sonrasında doğanlar üstelik Z Kuşağı olarak adlandırılıyor.

 

Pandemi ekonomide verimliliği artırdı

Bill Gates’tan boşanma itirafı!

DSÖ 25 yaşındaki kadının peşine düştü!

Öğrenmenin yaşı bulunmayan

 

Share: