81 ilde ucuza arsa: İki vekâlet kuma çalışacak

Kasaba ve Kentçilik Bakanlığınca, tarımsal yerli üretim için 200 milyon metrekare Hazine arazisinin çiftçilere kiraya verilmesine yönelik değişmeyen sonrasında benzer tıpkısı uygulama bu kez de yatırımcılara yönelik olacak.

Yatırım heveslendirme uygulamaları kapsamında yatırım heveslendirme belgesine ehil yatırımcılara en edilecek Hazine taşınmazı sayısında bunaltıcı anlamda artma yaşanacak.

Bu kapsamda 2020 yılı için 20 milyon m2 Hazne arazisi için mücahede yürütülecek.

İKİ BAKANLIK KUMA ÇALIŞACAK

Arazilerden envestisman heveslendirme belgesi almış olan yatırımcılar yararlanabilecek. Arazilerin tahsisi için Uran ve Teknoloji Bakanlığı ile Yer ve Kentçilik Bakanlığı kuma tıpkı çalışma yürütecek.

YA KİRALANACAK EVET DAHI SATILACAK

81 ilde isteklendirme belgesi alan yatırımcılara tahsis edilecek 20 milyon m2 toprak için iki formül izlenecek. Bunlardan birincisi taşınmazın makul fiyatla ayrıntılı kesiksiz kiralanması iken ikinci alternatif ise bahis konusu arazinin yurt vergi değeri üzerinden piyasanın altında henüz bağan fiyatla satılması adına öne çıkıyor.

6 BİN BANDINA DAYANMIŞTI

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı geçtiğimiz sene 5 bin 914 firmaya envestisman teşvik belgesi verdi. söz konusu belgelerin tutarı ise toplamda 157 milyar 296 milyon liralık oldu. Envestisman Heveslendirme Belgelerinin 5 bin 581 tanesi evcil firmaya, 333 tanesi ise yabancı sermayeli firmalara verildi.

YERYÜZÜ AŞKIN TEŞVİK MARMARA’EVET

Planlı isteklendirme belgelerinin bölgelere göre dağılımı ise, sunu çokça çakılı yatırımın 80 bilyon 319 milyon TL ile Marmara bölgesine yapılacağı öngörüldü.

Iye bölgesi için öngörülen çakılı envestisman miktarı 21 bilyon 677 milyon TL, İç Anadolu’bile 18 bilyon 154 milyon TL, Akdeniz’bile 11 bilyon 703 milyon TL oldu. Güneydoğu Rum’üstelik 11 bilyon 154 milyon TL, Karadeniz’bile 7 bilyon 365 milyon TL, Şark Küçük Asya ise 2 milyar 929 milyon TL olduğu ayrı cinsten bölgelere ise 3 bilyon 995 milyon TL şeklinde oldu.

Yatırım motivasyon belgesi sahiplerine sigorta prim desteği, idrak muafiyeti, nema desteği gibi kolaylıklar ve menafi dahi sağlanıyor.

ELASTIK SİSTEME GEÇİLECEK

Öte yandan vakit kaybetmeden yatırım yapmak isteyenlere toprak tahsil edilmeyecek. Mevcutta verilen heveslendirme paketleri namına yatırımcının gerekseme duyduğu destekten yararlanabileceği elastik tıpkısı sisteme geçilecek. Bu sayede yatırım esnasında gerekseme duyulan bindi neyse yatırımcı bu paketi seçerek bürokratik bariyer olmadan hızlıca yatırımını hayata geçirebilecek.

BIRICIK MUHATAP DÖNEMİ

HÜR TEŞEBBÜS yatırımlarının kolaylaştırılmasına müteveccih dahi aşama atılacak. Yatırımlara ait seçme kalem bürokratik işlemin kamu idaresi tarafında yegâne tıpkı muhatap üzerinden elan gelişmemiş sürede tamamlanmasına müteveccih kâin mevzuatta farklılık yapılacak.

YATIRIM BİLGİ SİSTEMİ KURULACAK

Yatırımlara ilişkin uyuşmazlıkların çözümlenmesi amacıyla uluslararası standartlarda çözüm yollarının kullanımı yaygınlaştırılacak ve yatırımlara ait müsaade, onay ve icazet süreçlerinin aceleci ve düşük değerli olması amacıyla Envestisman Hikmet Sistemi devreye alınacak.

SEÇME İLE BİR FİZİBİLİTE

İllerin ve bölgelerin öne çıkan envestisman fizibiliteleri Kalkınma Ajanslarının de katkısı alınarak belirlenecek ve bu yatırımların hayata geçirilmesi için Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile işbirliği süresince yatırımcılara tanıtımı yapılacak.

Bu kapsamda seçkin ilden bildirme bir iki çabucak olmak üzere mecmu 100 fizibilite çalışması hazırlanacak.

ÖNCELİKLİ GÖZ İÇİN ÇALIŞMA İZNİ

Proje bazlı isteklendirme sisteminde Türkiye’ye ilk kez mevrut, stratejik ürünlerin üretimini amaçlayan yatırımlara de evleviyet verilecek. Ayrıca rüçhan çağ yatırımlarında ise yatırımın yapılması, yönetilmesi veya işletilmesiyle ait ecnebi kişilere ve ailelerine eğleşme ve iş izni verilmesine müteveccih idari düzenlemede yapılacak. (Yıpranmamış Şafak)

Share: