Abant’ta kullanılacak elektrikli faytonun sınama sürüşü yapıldı

Bolu’nun tabii güzellikleriyle adlı Abant Milli Parkı’nda at ve faytonların kaldırılmasının peşi sıra kullanılacak elektrikli faytonun deneyim sürüşü gerçekleştirildi.

Natür Dulda ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğünün (DKMP) kararıyla “hayvanların ağırlık koşullarda çalıştırılması” ve “belde kirliliği” zımnında temmuzda at ve faytonla yapılan seyahat faaliyetinin sonlandırılmasının arkası sıra Abant Milli Parkı’nda kullanılacak seyahat ara bulucu mahsus oldu.

DKMP ile Mudurnu Kaymakamlığı ortada yapılan itilaf kapsamında mili parka ati ziyaretçiler, Kaymakamlığa ilgilendiren elektrikli araçlarla gezinti yapabilecek.

Abant’ta kullanılacak elektrikli faytonun ilki milli parka getirilerek, Ilçebay Fatih Acar ve ile DKMP Bolu Idarehane Müdürü Mustafa Gözler yoluyla tanıtıldı.

Elektrikli faytonun direksiyonuna geçen Acar, milli parkta bodur ayrımsız balkon yaptı.

Kaymakam Acara, gazetecilere, Türkiye’nin ve Bolu’nun güzide turizm merkezi olan Abant Milli Parkı’nda artık elektrikli fayton kullanılacağını söyledi.

Acar, elektrikli faytonun geçmiş deneme sürüşünü gerçekleştirdiklerini belirterek hem doğayı himaye hem birlikte ziyaretçilerin keyifli ara geçirmesini sağlamaya niyetinde olduklarını kaydetti.

Kaymakamlık olarak elektrikli payton işi ile milli parkta mevcut kafeteryanın işletmesini aldıklarını aktaran Acar, hem faytonları hem bile kafeteryayı ati dönemde kendilerinin işleteceğini dile getirdi.

Acara, yegâne şarjla 70 ila 120 kilometre gidebilen elektrikli faytonların saatte 30 kilometre hıza ulaşabildiğini, sürücü ile 6 emanet kapasitesi bulunduğunu belirtti.

Abant’ta sene sonuna kadar 2 elektrikli faytonun hizmet vereceğini, gelecek sene dahi tilmiz göre sayının artırılacağını anlatım fail Enerjik, “Önümüzdeki dönemde üstelik şakirt bakarak 6-8 adete büyüklüğünde planlayacağız. Kâffesi değişik renk olacak. Hepsine Bolu’nun, Mudurnu’nun ve Abant’ın lokal isimlerini vermeye çalışacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Share: