ABD’de 2. umum ev satışları 2015’ten beri genişlik bağan seviyede

MÜSİAD’ın, hayatiyet gösterdiği 78 ülkede şahsen tanıtımını yapacağı, 2019’un önceki çeyreğinde hizmete alınması muhtemel projede gelişim süreçlerinin cümlesi ve teknolojik altyapının yüzdelik 60’ı tamamlandı.

MÜSİAD Umumi Başkanı Abdurrahman Kaan, AA muhabirine konuya ilgilendiren yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın henüz evvel dile getirdiği Yurt Kıymetler Borsası’nın kurulması üzere cemiyet önderliğinde GABORAS’ın kurulduğunu söyledi.

Türkiye’birlikte 158 milyon tapu olduğu bilgisini veren Kaan, bu tapuların tümünün aynı hesaplı değer içerme ettiğini, hoppadak güzeşte yıl tapuda 8 milyondan fazla muamelat yapıldığını aktardı.

Kaan, 2017’da 1,4 milyondan aşkın konutun el değiştirdiğini kaydederek genel ağ ortamındaki beyanlar ile sektöre kontrolsüz sunu edilen gayrimenkullerin rakamının 20 milyondan aşkın olduğunu bildirdi. GABORAS ile güvenli çevre arz mekanizmaları gözetilerek gayrimenkul sektörünün kıymetlerinin tanımlaması ve dijitalleşmesinin baştan yapılacağını dile getiren Kaan, Türkiye merkezli borsanın, 2023 hedeflerine ulaşılması noktasında koskocaman bire bir aşama olduğunu vurguladı.

“Amacımız; Cumhurbaşkanımızın 2014 yılında dile getirdiği Taşınmazlar Kıymetler Borsası ile sektörün sürdürülebilir, transparan ve tanımlı ayla gelmesi, ortak, haddinden fazla cerbezeli ve bildirme gelecek teknolojik imkanları kullanan cüret essah, milli ayrımsız düzlem üzerinden taşınmazların yönetilmesidir.” diyen Kaan, şu ifadeleri kullandı:

“Derneğimiz, bu garaz doğrultusunda, teknolojik altyapıyı, teknopark-darülfünun olanaklarını ve eksperlik katkılarını faaliyete geçecek düzeyde hazır ayla getirdi. Süreç içerisinde eksper çalım ve kuruluşlardan da destek düz MÜSİAD elde edilen çıktıları üyeleriyle dahi paylaştı. Sermaye piyasalarında nema ve derinleşme ve sektörde envestisman üzere oluşturduğumuz liyakat gerçek hamaset ortamı ilkin İslam İşbirliği Teşkilatı Soylu Erki ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) ülkeleri görünmek üzere 78 ülkeye ihracat kapasitemizi artıracaktır.”

“SANİYELER İÇİNDE TAPU DEĞİŞİMİ YAPILABİLECEK”

GABORAS Umumi Müdürü İshak Halas Altun ise yazılım ve beceri enfrastrüktür yerine borsanın Türkiye’nin arz kaslı projesi olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gayrimenkul geçim odaklı süreçleri, sayısal elektronik ortamlarda entelekt izlenebiliyor, ölçülebiliyor, değerlendirilebiliyor, görselleştirilerek paylaşılabiliyor ve raporlanabiliyor. Proje ile saniyeler içerisinde diyapozitif ve tehlikesiz borsa içre tapu değiş işlemleri güvenle yapılabilecek. Uygulama kapsamında antrparantez, lehçe değerler üzerinden paydaşlı kurum-satış işlemleri bile zamana ve mekana mecbur kalınmaksızın emeksiz yapılabilecek. Öte yandan dirlik değerlerinin borsalaşmasıyla oluşturulacak sağlık modeliyle yerli şirketlerin proje ve resülmal bazında destekleneceği, amme borcunu arttırmayan bütçe dışı hakikat sağlanacağı hedefler gerçekleşebilecek. Emlak Kıymetler Borsası ile eskimemiş mali vesait ortaya çıkma, ülke ekonomisini katlayacak devasa bire bir sürecin başlatılmasının yolu açılacak.”

“GÜVENLİ DÜZLEM SAĞLIYORUZ”

Altun, perakende durumdaki bilgilerin ve hizmetlerin hal ortakları tarafından geliştirilen elektronik ortama 7 dönme 24 saat erişilebileceğini söyledi.

“Tekmil ilişik paydaşların bu platformda emniyetli bir şekilde sağlık depolama, erinç yönetimi, yaşayış takibi, yurt çalım-satış-isticar, münakasa, behre kabul etme, bey, ipotek, sersem kasılma kadar faaliyetleri yürütebilmesi amacıyla tehlikesiz tıpkı müstevi sağlamayı amaçlıyoruz.” diyen Altun, şu anda sistemin yazılım, donanım database ve algoritmik çözümlemelerinin çalışkan durumda olduğunu ve bakım verdiğini anlattı.

Altun, amaçlarının, “Emlak Kıymetler Borsası’nın bina taşlarını bildirme iyilerle, ortalık mekanizmaları ortamında koymak” olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sektörel yorum alanımıza giren, talih dinamiklerinin sağladığı gizil fırsatları, büyük proje ve ast yapılarını, eskimemiş erişim mihrak ve ağlarını, baştan yapılandırma ve kentsel transformasyon trendlerini, sektörel gelişmeleri ve trendleri yargılama ve elektronik adına izlemek ölçmek endekslemek. Değer simülasyonlarını hesaplayarak görselleştirmek, mekânsal endekslere yöneltmek, değişmeyen süreçlerine envestisman ortamlarına transparan emin âlem ve meydan verileri sunmak, yurt kıymetlerinin borsalaşmasına boşlamak, sürece Ar-Ge ve teknolojik destek hatırlamak, gayrimenkul bildirme ve ticaretinde cüret otoritesi almak, devlet-kesim derecelendirme ve endekslerini yayınlamak sahasında bölgesel ve küresel oyuncu tevessül etmek istiyoruz.”

Altun, projede haddinden fazla yoz oranda birlikte olsa Baht Ustalık Üniversitesi Teknopark’ın da ortaklığının olduğunu sözlerine ekledi.

GABORAS’IN GETİRECEĞİ YENİLİKLER 

MÜSİAD aracılığıyla kurulan Emlak Kıymetler Borsası EKMEK sayesinde Türkiye’deki gayrimenkullerin gurur-satımı 7 bölüm 24 saat süresince elektronik ortamdan yapılabilecek. Ev ve aksiyon yeri kadar projelerle ilgilendiren mahiyet ve şeffaf bilgilere ulaşım kolaylaşacak, yabancıya bey katlanarak artacak.

Derneğin, cümbüş gösterdiği 78 ülkede şahsen tanıtımının yapılacağı projede hisse senedi süreçlerinin hacısı hocası ve teknolojik altyapının yüzde 60’ı tamamlandı.

Ati yılın önce çeyreğinde hizmete alınması beklenen proje kapsamında, tapular, tapulu-tapusuz gayrimenkul değerler, üzerlerinde tesis edilmiş hukuk (götürüm, ipotek, inanca, intifa, kira ve aynı) sağlık kendisine nitelenebilecek, akseptans edilebilecek, bu durumdaki tamlık mevcudat kolayca tek aynı hep üzerinden izlenebilecek ve yönetilebilecek.

Big veri üzerinden duruk ve aktif malumat akışlarıyla çalışan bütün, ilgilileri eliyle tanıtılan ve anahtar ettirilen varlıklar, 7 zaman 24 saat hikmet alınabilir halde olacak.

GABORAS üzerinden; satın alma, satış, isticar, kiraya ödeme, tutu organizasyon ika, teminat verme, hasılat paylaşımı, hatim karşılığı, parselasyon ve hisselendirme gibi mecmu emlak hisse senedi ve işler gerçekleştirilebilecek.

Bütün, kalıp bilgisine dair veri tarama, anlık çabukluk takat sınırı parametresi, çoklu statik ve dinç vukuf kaynağından malumat som , hâlet bilgisine dayalı veri/sinyallerinin fikirli bakışımsız işlevlendirilerek yeni hatır bilgisine yönlendirilmesi, hava bilgisini çalışan yazılım database işletim sistemleri, donanımların öğrenen makina/yapay zeka algoritmasına dönüştürülmesi, big-data derece haritalarının yiğitlik otoritesi mekanizmalarına dönüştürülmesi ve ticarileştirilmesi, duruk ve yaşayan risklerin klasifikasyonu, öncelikli riziko sektörlerinin saptanması, risklerin zılgıt oluşturmadan önceden yönetilmesi, sektörel kalkınma odaklı selen analitiği kabilinden hizmetler bile sunacak.

Share: