ABD’de ikinci umum ev satışları 6 milyon oldu

ABD’de ikinci ahali ev satışları, ağustosta bir önceki aya bakarak yüzde 2,4 artarak 6 milyona yükseldi ve Fasıla 2006’dan bu yana kaydedilen yer efdal seviyeye ulaştı. 

National Association of Realtors (NAR), ağustos ayına ilgili ABD’deki ikinci halk hane bey verilerini açıkladı.

Buna göre, ülkede ikinci halk bölük satışları, ağustosta mahiye yüzdelik 2,4 artışla 6 milyona daha çok.

Kullanılmamış kalem güneş tacı virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle mart, april ve mayıs aylarında düşüş gösteren, haziran ve temmuzda ise rekor seviyelerde yükselen veriye ilgilendiren etraf beklentisi, satışların ağustosta 6 milyon seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

Bu dönemde ikinci ahali konut satışları, Fasıla 2006’dan bu yanan kaydedilen yer faziletkâr seviyeye ulaştı. 

İkinci el bölük satışları, temmuzda bile maaş yüzdelik 24,7 artarak 5,86 milyona çıkıntı ve rekor seviyede artım kaydetti. 

Ülkede ikinci el göz satışları, ağustosta güzeşte yılın aynı dönemine göre ise yüzdelik 10,5 arttı. 

İkinci ahali piyasasında medyan ev fiyatları, ağustosta yıllık bazda yüzdelik 11,4 artarak 310 bin 600 dolar seviyesinde gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan NAR Başekonomisti Lawrence Yun, göz satışlarının şaşırtmaya devam ettiğini ve piyasaya girmeye amade birçok almaç olduğunu rapor etti. 

Yılın dümbelek kalanında satışlarda artış yaşanmasının beklenen olduğunu tamlayan Yun, göz talebinin hayat dolu ancak arzın tüvana olmadığını ve bu dengesizliğin satışlara kötülük verebileceğini kaydetti. Yun, daha aşkın eskimemiş evin inşa edilmesi gerektiğini aktardı. 
 

Share: