ABD’de ISM imalat endeksi 2 yılın sunma bağan seviyesinde

ISM, orak ayı ayına ait imalat sanayi endeksini açıkladı.

Buna bakarak, KÖLE’de Tedarik Dalavere Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, temmuzda bire bir eski ayak tabanı nazaran 0,2 fakül azalarak 52,8’e geriledi.

Beklenenden beş altı düşüş göstermesine karşın Haziran 2020’den bu yana arz düşük seviyeye gerileyici verinin 52 değerini alması öngörülüyordu.

İmalat endüstri büyümesinin ivme kaybetmeye bitmeme ettiğini gösteren indeks, haziranda 53 değerinde gerçekleşmişti.

Istihsal endeksi temmuzda maaş 1,4 benek azalışla 53,5 olurken, yıpranmamış siparişlere ilgilendiren indeks 1,2 nokta azalışla 48 seviyesine düştü. İstihdam endeksi ise ayrımsız dönemde 2,6 fakül artarak 49,9’a artık.

Bu dönemde imalat sanayisinin 11 zir sektörü nema kaydederken, 7 bölüm küçülme gösterdi. Bu dönemde daralma gösteren sektörler; ahşap ürünleri, möble ürünleri, kağıt ürünleri, mütenevvi imalatlar, maden ürünler, araç, meşrubat ve yaman ürünleri ile kimyevi ürünler oldu.

S&P Toptan’in imalat uran PMI verisinde bayağı taraflı revizyon

Öte yandan, S&P Küresel tarafından açıklayan temmuz ayına ilişkin imalat uran Satınalma Yöneticileri Endeksi ise (PMI) 52,3’ten 52,2’ye düzeltilmiş edildi.

Orak Ayı 2020’den bu yana en bağan seviyeye gerileyici imalat sanayi PMI verisi, haziranda 52,7 değerinde gerçekleşmişti.

IHS Markit’ten yapılan açıklamada, istihsal ve bakir siparişlerin düşüş gösterdiği belirtildi. Kâm koşulları zayıfladıkça üretimin düştüğüne meni edilen açıklamada, enflasyonist baskıların daha üstelik hafiflediği, iştirakçi ve materyal sıkıntısının ise bitmeme ettiği kaydedildi.

PMI verilerinin 50 ve üstünde değerler alması sektörde “genişlemeye”, 50’nin altında kalması ise “daralmaya” belen ediyor.

BENDE’de şişkinlik göstergesi 40 yılın zirvesinde

 

KUL Hazne Bakanı Yellen’den piyasalara maneviyat desteği

 

Share: