ABD’de mortgage endeksleri düşüş gösterdi

BENDE Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına bakarak, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, baştan finansman ve gelgel kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan çevre endeksi yüzdelik 4,1 düşüşle 940,4 benek oldu.

MBA’nın haftalık yayımladığı ve Foreks’mağara paylaştığı rapora göre, satınalma endeksi yüzde 4,7 düşüşle 318,8 puan olurken,  refinansman endeksi yüzde 4,2 düşüşle 4.549,2 puana geldi.

Mortgage faizleri 30 almanak yüzdelik 2,96 (Geçmiş yüzde 2,92), 15 yıllık yüzde 2,50 (Eski yüzde 2,44), 5 almanak ARM faizi yüzde 2,92(Önceki yüzde 2,88), 30 yıllık jumba faizi yüzde 3,11 (Eski yüzde 3,12) oldu.

Mortgage piyasa endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvurular süresince mübayaa evet dahi refinansman amacıyla yapılan bilcümle geleneksel ve kerem kurumlarına başvurularla çakılı ve değişken faizli mortgage kredileri meydan alıyor.

MBA satınalma endeksi, yegâne karı konutlarının satın alınması üzere yapılan hep başvuruları kapsıyor. Indeks, amacına uygun namına anadan görme ve kamu kredileri görünmek üzere piyasadaki hep ürünleri içeriyor. Endeks, var olan bölük satışlarını gösteren güvenilir bir koku kendisine akseptans ediliyor.  

MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla cesaret kurumlarına yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Dizin, kül refinansman üzere yapılan mortgage yüreklilik faaliyetleri amacıyla mebzul bir nişane kendisine değerlendiriliyor.

Araştırı 5 Şubat ile sona aziz haftayı kapsıyor.

Share: