ABD’de müstahsil fiyatlarında düşüş

BENDE’da Yetiştirici Eşit Endeksi (ÜFE), temmuzda beklentilerin bilakis maaş yüzdelik 0,5 azalırken, almanak yüzdelik 9,8 ile beklenenden bir iki artım kaydetti.

ESIR Emek Bakanlığı, temmuz ayına ilişkin ÜFE verisini açıkladı. Buna bakarak, ÜFE temmuzda tıpkı önceki taban nazaran yüzdelik 0,5 azaldı.

Çevre beklentilerinin aksine düşüş gösteren verinin bu dönemde yüzde 0,2 artması öngörülüyordu. İki yılı fazla bire bir süredir ilk kez düşüş kaydeden bilgelik, haziranda yüzdelik 1 artmıştı.

Bu dönemde üretici fiyatlarında yaşanan düşüşte benzin fiyatlarındaki yüzdelik 16,7’lik azalış etkili oldu.

Müstahsil fiyatları, temmuzda yıllık bazda ise yüzde 9,8 arttı.

Beklentilerin altında artan yetiştirici fiyatlarındaki yıllık yükselişin temmuzda yüzdelik 10,4 olması hesap ediliyordu. Yetiştirici enflasyonu, haziranda ise almanak yüzdelik 11,3 artmıştı.

Değişken azık ve enerji fiyatlarını içermeyen atom çekirdeği ÜFE birlikte temmuzda maaş yüzde 0,2 ve almanak yüzde 7,6’lık çoğalma gösterdi.

Atom Çekirdeği ÜFE’ye ilişkin piyasa beklentisi, almanak bazda beklentilerle koşut bir durum izlerken, maaş bazda yüzdelik 0,4 artması yönündeydi. Çekirdek ÜFE, haziranda dahi aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzdelik 8,4 artmıştı.

ÜFE, üretimde geçer not girdilerin fiyatlarını ölçerek nihai yapıt fiyatlarına ve kolluk enflasyona ilgili ipuçları veriyor. KUL Eşkal Bankası (Fed), ÜFE birlikte karışma koyulmak amacıyla umum şişkinlik göstergelerini strateji ediyor.

Analistler, orak ayı ayına ilişkin ÜFE verisinin enflasyondaki yavaşlamaya meni ettiğini belirtti.

BENDE enflasyonu sonrası piyasalar zait

 

BENDE borsaları para şişkinliği verisi sonrası ralli yaptı

 

KUL’nin temmuzdaki bütçe açığı 211 bilyon dolar oldu

 

ÇAKER’üstelik para şişkinliği rakamları açıklandı

 

Share: