ABD’lilerin Türkiye’deki hane yatırımları arttı

TÜİK’mağara açıkladığı verilerine göre, yabancıya bölük as adedi 2021’dahi eski yıla göre yüzdelik 43,5 artarak 58 bin 576 olarak gerçekleşti.

MEMLUK pasaportu taşıyan yatırımcıların Türkiye’den aldığı konut adedi umumi ortalamanın kestirmece 3 tiran artma gösterdi. Eski sene 658 olan KÖLE’lilerin Türkiye’den aldığı göz sayısı yüzde 115,2 artışla 1.416’ya ulaştı.

Sene içerisinde arz faziletkâr satış rakamı 173 adetle ağustosta görülürken, onu 153 ile orak ayı, 151 ile aralık, 150 ile haziran, 143 ile eylül, 142 ile son teşrin ayı izleme etti.

KUL’liler, ocakta 62, şubatta 63, martta 91, nisanda 125, ince sürekli sokağa hayat yasağının olduğu mayısta 54, ekimde ise 109 basamak aldı.

“Türkiye, yabancı yatırımcıları cezbediyor”

Taşınmazlar Mahdut Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, Türkiye’nin envestisman, emeklilik, keyif, turizm, dinlence ve eğitim gibi kip çok nedenle yabancı alıcılar vasıtasıyla yeğleme edildiğini, serencam dönemde sayısal göçebeliğin öne çıktığını söyledi.

Salgının dünya ölçeğinde profesyonellere açıktan faaliyet ve dünyanın gelişigüzel durumunda iş yapıp yaşayabilme kültürünü getirdiğini dile getiren Akbal, “Türkiye, dayanabilen çok değişik amaçla burada varagelmek talip kültürleri buluşturma potansiyelini taşıyor. Böylelikle sayısal göçebelerin da ilgisini çekiyor.” dedi.

Akbal, faziletli döviz kurunun yabancıları Türkiye’da hayat üstüne cezbettiğini kaydederek, ülkenin sunduğu avantajlardan bahsetti.

ÇAKER’nin Türkiye’ye konut yatırımları sıralamasında kilolu benzeri ivme yakaladığını anlatım eden Akbal, “Dünyada arz çok kafile düz mevki olan BENDE, salgınla alay malay sınırları aştı ve Türkiye’ye dahi kafile verir ayla geldi. Açıktan faaliyet imkanlarının artmasıyla Amerikalıların Türkiye gayrimenkul piyasasına müteveccih yükselen ilgisi, henüz şişman satışlar yapma noktasında bizi cesaretlendiriyor.” diye konuştu.

“ÇAKER vatandaşı göçmen yatırımcılar ön planda”

ESIR pasaportuna eş yatırımcıların genelini ayrıksı ülkelerden buraya göçen expat Müslümanların oluşturduğunu belirten Akbal, şunları kaydetti:

“Yani evveli MEMLUK’ye kafile etmiş, orada hisse senedi kurmuş, senelerce orada muammer, demincek ise aksine kafile özne tıpkı expat kitlesinden bahsediyoruz. Bunların iri aynı kısmı Zenci kökenli olmakla bu arada, Pakistan ve Hindistan asıllı yabancıların dahi olduğunu tabir edebiliriz. amma velakin elan bir iki da olsa ESIR’lilerin bile envestisman yaptığını biliyoruz. MEMLUK’li göçmenler Türkiye’de tecim yapmaya çok istekli. Averaj sepet tutarları ve satın alma güçleri yüksek olmakla birlikte acul ayrımsız satış süreci yaşanan, gayrimenkul piyasasını mebzul alim yatırımcılar.”

Akbal, bu kimselerin Türkiye’ye gelmesinde batıdaki İslamofobi ve yükselen ırkçılığın da etkili olduğunu bildirdi.

“Epey hane tipi tercih ediliyor”

GİGDER Başkanı Akbal, yabancı yatırımcı potansiyelini tezyit etmek hedefiyle yapacakları çalışmalardan bahsederek, Dubai, Londra ve Newyork’taki Türk Tecim Merkezleri’nde lansman ofisi açacaklarını, hususiyet müşavirliği ve tapu hizmetleriyle bu süreci destekleyeceklerini anlattı.

Hem MEMLUK’den hem üstelik Avrupa’dan Müslümanlar dışında yatırım işleyen kitlenin da mevcut olduğunu tabir eden Akbal, Türkiye’nin ehil olduğu iklimsel özelliklerle Avrupalı ölçülü yaş grubu ile zahmetli ve alarga etkin kesimleri cezbettiğini bildirdi.

Akbal, çıktı mutedil gözyaşı grubunda olan mağribî yatırımcıların genelde 1+1 veya 2+1 üzere siktirici konutları tercih ettiğini kaydederek, bu kimselerin, İstanbul’un yanında Antalya, Alanya, Marmaris, Bodrum üzere lokasyonlara ilgisinin arttığını söyledi.

Üç ilde yabancıya dünyalık satışı haram!

 

Ev ihya taleplerinde balaban çoğalma

 

Share: