Acı Mehabet Hastanesi “Dalgı Polikliniği” bakım vermeye başladı

Acı Mehabet Hastanesi “Aymazlık Polikliniği” hizmet vermeye başladı

Cebel Azamet Hastanesi Döş Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Ayhan Varol:

“Birey bu hallerini, evet yorgunluğa, evet sigara yada alkole bağlıyorlar. Gerçekte bu tıpkı hastalık”

Acı Izzet Hastanesi’nde dalgı ünitesi hizmete açıldı

ANTALYA – Kepez Izzet Hastanesi’nde, “Aymazlık Polikliniği” bakım vermeye başladı. Başhekimi Op. Dr. Ramazan Gürkan, Antalya’dahi uyku polikliniğinin balaban aynı ihtiyaca karşılık vereceğini belirterek, toplumda çoğu kişinin dalgı sorununun farkında olmadığına dikkat çekti.

Cebel Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ramazan Gürkan, bugüne kadar bire bir çokça spesifik birimi hizmete açtıklarını anlatım ederek, gelişmemiş süre ilk gaflet polikliniğinde hizmete girdiğini söyledi.

İki yataklı vagon gaflet laboratuvarı ile hastalara bakım verdiklerini kaydeden Gürkan, ” Antalya’üstelik hakeza ayrımsız hizmete gerekseme vardı. Biraz hastanede bu bakım veriliyordu ve tafsilatlı sürelere termin veriliyordu. Bu bekleme süresinde hastalar mağdur oluyordu. Bu hizmete irade vardı, çoğu hastalar farkında değil gaflet sorunu çektiğinin. Uykuda horlama, uyku apnesi, fütur, uyku fos kabil durumda olanlar için öncelikle sınav yapılması gerekiyor. Nedenini, saptıyor ve ona bakarak otama veriyoruz” dedi.

“Hastaların hayat kalitesi artıyor”

3 ehlivukuf kol, 3 sağlık personeli ve 10 kişiyi bulan personelle laboratuvarın hizmet verdiğini dile getiren Gürkan, ” Çoğu emanet uyku sorununun olduğunu bilmiyor, yanındaki eşi yada akrabaları fark ediyor. Horlama, dalgı esnasında nefesin kesilmesi kadar durumlarla aymazlık kalitesi düşüyor ve can ertesi aktarılma şaşkın oluyor. Bu sorunun farkında olmuyor. Uykusuzluğu fonksiyonel anatomik bire bir rahatsızlıktan tezayüt günün yorgunluğuna, çay kıraathane içmesine bağlayabiliyor. Normalde uyku bozukluğu hastalıkları bulunan. Dalgı polikliniğimize başvuran vatandaşlarımıza vacip otama yapılıyor. Tedavi olduktan sonra hastalarımızın yaşam kalitesi artıyor” diye niteleyerek konuştu.

“Bütün sistemleri etkiliyor”

Nişan Ululuk Hastanesi Döş Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Ayhan Varol, toplumda gaflet uykusu apnesi hastalığının bir hayli çok olduğunu ve farkındalığın beş altı olduğunu belirtti.

Geceleri horlayan, uykuda nefesi duran, güneş ekstrem gaflet hali olan kişilerin aymazlık polikliniğine başvurması gerektiğine değinen Varol,”Sevimli bu hallerini, evet yorgunluğa, ya sigara yada alkole bağlıyorlar. Aslında bu tıpkı hastalık. Elden horlamayla sınırlanmış bir çor değil malasef, bilcümle sistemleri etkileyen, vücudun enerjisini yok eden aynı kapsam. Dalgı apnesini tığ hastalığı öncelikle laboratuvarımızda kişileştirme ediyoruz. İki kademeli aymazlık testi yapıyoruz. Akşam Ezanı yatırdığımız hastadan sabaha kadar test yapıyoruz ve sonuçlarını değerlendiriyoruz. Ardından buna bakarak teşhis ve tedavi uyguluyoruz” dedi.

“Toplumda yeteri büyüklüğünde bilinmiyor”

Özge branşlardan de faydalanarak hastayı tedavi ettiklerini ifade fail Varol, ” İlimize zaruri bire bir servisti. Yapılan tıpkısı araştırmada gidiş geliş kazalarının yüzdelik 5’inin gaflet apnesinden ortaya çıkmıştır. Makine kullanan ayrımsız yaşama o anda uyku hali bastırıyor. Bu bizim toplumda, ” Çok yemek yedim, toktum, şekerim düştü, yükseldi” şeklinde değerlendiriliyor. Gerçekte bunlar gaflet uykusu apnesinin habercisidir. Ağır hastalarda yıpranmamış ehliyet ahiz ve yenilemelerde uyku testini şar koşuyor. Toplumumuzda 5 ile 10 ortada dalgı apnesi hastalığı var fakat yeteri büyüklüğünde bilinmiyor” dedi.

Share: