açık artırma ile isticar dönemi

Ölçüsüz kafile ve kentsel transformasyon Türkiye’üstelik yurt mir ve kiralama fiyatlarını artırmaya bitmeme ediyor. Özellikle İstanbul’bile bildirme sıkıntısının yaşandığı bölgelerde imdi yabancılara müteveccih kiralık eş talebinin karşılanması üzere emlakçılar müzayede yöntemine başvuruyor.

Leyla İlhan’ın Dünya’daki haberinde açıklamalarına meydan verilen Emlak Pazarlama ve Satma Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, son dönemde gayrimenkul sektöründe yaşanan artışların darülfünun öğrencilerinin tahsil gördükleri şehirlerdeki arayışından kaynaklandığına ilgi çekti.

Müteahhitlerin eskimemiş göz geliştirmeden ziyade bulunan projelerini tamamlamaya odaklanmaları ve serencam 2 yıldan bu yana insanların düz değiştirmemesinden yağlık kiralık basamak arzının ilişkin kaldığını belirten Özcan, “Talebin artması ve arzda kısıt olması dolayısıyla emlakçılar ehil olduğu portföyler amacıyla ayrımlı yöntemler geliştirdi. Bunlardan biri da artırma. Eldeki konutu sunu ferah rakama çevirmek heybetli olduğu üzere irade ileten eşhas listeye alınıyor. Daha sonra örneğin başlangıç fiyatı 3 bin TL ise kişiler sırasıyla aranıp 3 bin 200 TL öneri alınınca tıpkısı ahir müstecir adayı aranıp, ‘Siz hangi büyüklüğünde veriyorsunuz?’ denilip 4 bin TL’ye büyüklüğünde derk etmek için müzayede usulü formül kullanılıyor. Arzın kısıtlanmış olmasının piyasaya getirdiği ayrımsız boyut” dedi.

artırma, yabancıya kiralamada uygulanıyor

İstanbul Bahçeşehir Capital Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Ertap Erbay, pandemi nedeniyle Bahçeşehir bölgesine kilolu ayrımsız arzu oluştuğunu belirterek, “Elimizde 50 pasaj satılık 50 pare üstelik kiralık listesi oluştu. Fiyatlar ise yüzde 300 oranında arttı. 4 bin TL’ye kiraya sunulan ayrımsız lüp kirası 15 bin TL’ye çıktı. Karı sahiplerinin istekleri ziyadesiyle arttı.

Örneğin, ‘10 bin lira dairesi amacıyla 11 bin TL vereni kenarda tut, 12 bin TL vereni bulmaya çalış’ diyenler oluyor” dedi. Erbay, özellikle yabancı ağırlıklı kiralama yapılan Esenyurt bölgesinde bu format artırma yönteminin sık sık kullanıldığını kaydetti.

Tekrar Bahçeşehir’üstelik hizmet veren Coşar Yurt ve Müşavirlik Ortaklarından Coşkun Hurlu bile, artırma ile isticar sisteminin çıktı 1+1 ve 2+1 evlerini bati olduğu Beşiktaş, Şişli üzere merkezi lokasyonlar ile Esenyurt bölgesinde gerçekleştiğini kaydetti.

Melik Erilkun Danışmanlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Melik Erilkun ise, “İstanbul’bile yüzdelik 51 oranında mütezayit bölük kiralarından çevre gayrimenkul firmaları ayrımsız anda larp aşkın almaç grubuna servis vererek adeta ‘serviste açık artırma’ yoluna müracaat etmek zorunda kalıyor. Bir eve şakkadak çok temenni olunca, eve sunma faziletli fiyat veren evi kiralıyor” diyerek konuştu.

“Öğrencilere hane basar kiralama başladı”

GAPAS Başkanı İsmail Özcan, familya sahiplerinin üniversite öğrencilerine yönelik analizör bile geliştirdiğini söyledi. Bunlardan birinin dahi yurtdışında enli olan ayn kiralama sisteminin Türkiye’bile birlikte uygulanması olduğunu dile getiren Özcan, “Daire sahipleri bir daireyi birkaç öğrenciye isticar etmek adına beher öğrenciye ayrı bölüm kiralama kabilinden bakir formüller geliştiriliyor. Salonların üstelik bölündüğü bu modelde bir daireyi 2 bin 500 TL -3 bin TL’den ayrımsız kişiye kiralamıyor. Onun adına öğrenci başına 1500-2 bin TL icar istenerek, tıpkı daireden 5 bin liraya kadar sağlık elde edilebiliyor” dedi.

“Bahçeşehir’dahi evler karaborsaya düştü”

Kiralık hane stoklarının mukavemetli çokça bölgede Ağustos 2021 döneminden itibaren eridiğini belirten Kağan Erilkun, “Icar bedellerinin ve ev sıkıntısının yalnızca esaslı bölgelerde değil eskimemiş havaalanı, Bahçeşehir, Kemerburgaz kabilinden ilkin almak amacıyla şehrin kayma gösterdiği yıpranmamış merkezlerde bile yaşandığını keydetti. “Özellikle Kemerburgaz üzere bakir merkezlerin odağı olan noktalarda kiralık kat neredeyse karaborsaya düşmüş durumda.

Söz Gelişi Bahçeşehir’üstelik 1+1 kiralık benzeri dairenin fiyatı 3 bin TL’den başlıyor. Bu bölgeler bakir hisse senedi merkezleri ve üniversite kampüsleri üzere noktalara yakınlıktan dolayı büyük rica gördüğü amacıyla gayrimenkul sahipleri kiralık dairelerini eşyalı ayla getirerek kira bedellerine en az bin TL daha arttırma etmeyi tercih ediyorlar.”

Share: