Ada ülkelerinden kaçış amacıyla serencam 10 sene

İklim çalışmalarıyla maruf ünlü bilim adamı Michael Mann, Yıldız Buz Denizi’ndeki buzulların beklenenden daha acul eridiğini belirterek, Maldivler gibi adalarda su seviyesinin 10 ila 20 sene arasında artacağını söyledi…
KUL’nin Pennsylvania Üniversitesi’nde abuhava araştırmalarının başındaki adlı âlim Michael Mann, toptan ısınmanın etkilerinin beklenenden haddinden fazla henüz erken ortaya çıkacağını açıkladı. Mann, Tuvalu kabil ada ülkelerinde deniz seviyelerinin gelecek 10 ila 20 sene ortamında yükseleceğini, buralarda yaşayanların tahliye olmaktan apayrı çaresi kalmayacağını söyledi. Mann’ın açıklamaları, Colorado’daki Ulusal Kar ve Buzul Bilgelik Merkezi’nin “Şimal Polar Denizi’nin bu sene yüzdelik 18 küçüldüğünü” açıklanmasının bir lahzada peşi sıra geldi. Bu oranla, 3.41 milyon kilometrekarelik tıpkı yüzeye gerileyici Şimal Buz Denizi 2007’den bu yana rekor benzeri küçülme kaydetmiş oldu.
‘Hesapları öne koparmak lazım’
Teksas’ta verdiği kongrede Mann, “Kuzey Buz Denizi’ndeki buzulların öngörülen modellerden haddinden fazla henüz hızlı eridiğini biliyoruz” dedi. Mann’a bakarak, şimdiye büyüklüğünde yapılan hesapların çoğu öne kaydırılmak zorunda kalınacak. Çünkü, bahir buzullarındaki çabuk erime, kutuplardaki buzul kütlelerinin birlikte serian eridiğine işaret ediyor. Akarsu seviyelerinin yükselmesinde de en çok bu kütlelerdeki azalma etkisini gösterdiği amacıyla okyanuslardaki akarsu oranları Kiribati, Maldivler kabilinden adalarda yaşayanlar amacıyla kilolu boyutlara erişecek. Mann, ada sakinleri için suların yükselmesinin bir zamanda, tuzlu bahir suyunun de karışmasıyla içilebilir temiz sulara ulaşmakta gravite yaşanacağı anlamına geldiğine özen çekiyor. Ulusal Kar ve Cümudiye Hikmet Merkezi’nin araştırmasında 1979 ve 2012 yılları beyninde Yıldız Kutup Denizi buzul kütlesinin temas 10 yılda benzeri yüzdelik 13 gerilediği belirlenmişti.

Share: