Adalarda gereksiz familya kalmadı

Pandemi dönemi, vatandaşların yaşam alanlarındaki tercihlerini değiştirdi. Tedbirler kapsamında geçerli sokağa gezinti kısıtlamaları dahi vatandaşları bağımsız evlere yönlendirdi. Bu da İstanbul’un yazlık ilçelerinden Adalar’daki hür evet da villa tipi evlere talebi artırdı. Büyükada’üstelik kiralık ocak fiyatları yüzdelik 70 arttı. Adalar’daki emlakçılar, arzu nedeniyle Adalar’de kiralayacak eş kalmadığını söyledi.

RICA VAR ANCAK SUNMA YOK
Emlak Bürosu Zeynel Çelik, “Pandemiden yağlık adaya pahal tıpkı kâm oldu. Özellikle müstevli ile birlikte insanlar esas karadan, denizin ortasında bulunan, asude yerlere makul kaçmaya başladı. Adalar’da kira fiyatları geçen yıllara oranla kısaca yüzde 70 arttı. Bu yüzdelik 70lik artışa rağmen kiralık aile isteyenler var. Istek var fakat bildirme yok. Imdi kiralayabileceğimiz bölük kalmadı” dedi.

Emlakçı Polat, “17 günce parçalanmamış kapanma hepimiz amacıyla şaşırtı oldu. Daha başlangıçta sezonluk familya kiralayanlar gelmeye başladı. Büyükada’dahi familya kiraları sezonluk minimal 40 bin liradan başlıyor. Ancak evin niteliklerinin artmasıyla alay malay sezonluk 110 bin lirayı bulan evlerde var” diye konuştu.

YEMEDEN IÇMEDEN BİRKAÇ SÜLALE KALDI
Emlak Bürosu Hilmi Orhan da “Eskiden yazlıkçılar adada üç ay oturup, kışlıklarına giderdi. Ancak pandemiden kontekst hepsi adada kaldı. Yeniden pandemiden ortalık adaya dışarıdan iri benzeri kâm var. Şu an yaz ve şita üzere evler tamam durumda. Adada yaz için kiralayabileceğimiz takkadak beş altı familya kaldı. Geçen yıllarla kıyasladığımızda adadaki evler şu zaman haddinden fazla fiyatlı. Adada 50 bin teklik ile 120 bin lira arası mevsimsel ocak kiralardık. Yine parçalanmamış kapanma öncesi vatandaşlarımız ev tutmak amacıyla adaya geldi” ifadelerini kullandı.

ADADA EV KEŞFETMEK ÇOK ZOR
Emlak Bürosu Şanlı Adatepe ise, “Adada aile fiyatları berenarı zait. Büyükada tıklım tıklım. Bir Vakitler adada vakit kaybetmeden yazlık ocak kiralanıyordu, şu an kışlık eş isteyen vatandaşlarımız birlikte oluyor” dedi.

Pandemi dolayısıyla Adalar’de emlak kira ve satışlarında güç benzeri artma olduğunu belirten Yunus Karadağ, “Vatandaşlar bilcümle kapanmayı adada etmek istiyor. Adada fenomen sayıları sair yerlere bakarak elan düşük. Umarım bu kükremek ile birlikte adada olay sayıları artmaz diyerek konuştu.

Büyükada’dahi ocak sahibi olan İsmet Somurtkan ise “Icar fiyatları az çok kalık durumda. Zira adalar İstanbul’a göre elan ıpıssız. Ben bile tıpkısı cezire sakini adına kışları İstanbul’bile olurdum ancak daha çok yaz-şita Büyükada’dayım” dedi.

Konutta Türkiye’nin yeryüzü kızıl ilçeleri

İnşaat şirketleri faiz indirimi istiyor

Türkiye’den en çok İranlılar eş aldı

Share: