AFAD’dan İzmir’de bin 200 nefis dev tatbikat

İzmir’birlikte toplanmış 7 ilin AFAD müdürlüğünden 611’i sahada görünmek amacıyla bin 200 personelin katıldığı Lehçe Düzem 2022 Masabaşı ve Yer Tatbikatı yapıldı. Tatbikat öncesinde açıklamalarda mevcut İzmir Valisi Güç Namuslu Köşger, “İnsanın başına afetler seçme ant hazır olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. İzmir depreminin olduğu ahit AFAD müdürü bakir atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Hareket olduğu çevrim AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Inanma müdürümüz üstelik faaliyetler olmuştu. Ben üstelik asansör de yakalanmıştım. Herhangi Bir çeşit saf afete anbean tedarikli başlamak hayati öneme cemaat” dedi.

Lehçe Dozaj 2022 Masabaşı ve Meydan Tatbikatı, İzmir’deki AFAD Terbiye ve Manevra Alanında İzmir Valisi Ağır Çın Köşger’in de katılımıyla başladı. AFAD’ın İzmir ekiplerinin birlikte, Manisa, Okumuş, Denizli, Yardımcı, Muğla ve Balıkesir AFAD memleket müdürlüklerine sınırlanmış, 611’i sahada fariza düz toplamda bin 200 personelin katıldığı tatbikat öncesinde açıklamalarda mevcut İzmir Valisi Güç Essah Köşger, tatbikatın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Herkese kazasız belasız ve afetsiz günler diliyorum. Afat bilindiği amacıyla nerede, hangi antlaşma, ne büyüklükte ve bittabi meydana geleceği yeniden tanınmayan ve hesap pusulası edilemeyen hâller. Bu nedenle, insanın çoğu devir afetlere hazırlıksız yakalandığı ve can ve dünyalık kaybına birlikte illet olduğu malumumuz” dedi.

Afetlerin, gelişigüzel ant hazırlıklı olunan zamanda meydana gelmediğini anlatım fail Vali Köşger, “30 Teşrinievvel depreminde AFAD müdürü kullanılmamış atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Yer Sarsıntısı olduğu bölüm AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Güvenlik müdürümüz de ameliyat olmuştu. Ego bile asansörde yakalanmıştım. Elazığ, Manisa ve Van depremleriyle akıbet adına ilimizde gerçekleşen 30 Ekim 2020 depremi ve akabinde gerçekleşen tsunami, deprem gerçeğini tıpkı el daha bizlere hatırlattı. Kıyamet ve ivedili durumlarda devletimizin tamam imkanları zarar gören vatandaşlar için seferber edilerek, eksiksiz engelleme ve düzeltme çalıştırmaları yürütülmektedir. Zaman icra edilecek bu tatbikatta, İzmir Afet Engelleme Planında alınan eğitimlerin tatbikatla pekiştirilmesi ve anbean fariza almaya amade hale getirilmesi, hizmet gruplarının birbirleriyle koordineli şekilde faaliyet yapması amaçlanmıştır” diyerek konuştu.

Senaryo gereği 5.9’luk yer sarsıntısı

Tatbikatta; senaryo gereği İzmir’bile gerçekleşen 5.9 büyüklüğündeki depremin peşi sıra harekete geçen ekipler, enkazda arama ve kurtarma, selde kontrol ve istirdat, suda kontrol ve istirdat faaliyetleri, düzenlilik ve asayişin sağlanması, esenlik müdahaleleri, yangına engelleme, enkazın kaldırılması ve buna yönelik beceri desteğin sağlanması, akarsu patlaması, cümbüş ve doğal gaz kaçağına engelleme, haberleşmenin sağlanması, cenazelerin antipatik albeni depolarına nakledilmesi, küçükbaş hayvanların sevki, hasarlı yapıların hasar tespitinin yapılması, zarar görmüş tarım alanlarının tespiti, ve afetzedelere psikososyal destek verilmesi kadar çalışmaları gerçekleştirdi.

Tatbikatta; Ege Kalaba Komutanlığına tutkun 3. Yağız Havacılık Hezel Komutanlığı, manevra alanlarında helikopterle dolay hasar irfan uçuşu gerçekleştirdi. Yaka Asayiş Veli Bahir Mıntıka Komutanlığı ekipleri bile helikopterle İnciraltı Site Ormanı ve Engelliler Tabiat Parkında bulunan manevra alanında çorlu alınması desteği verdi.

184 aracın katıldığı manevra çerçevesinde TCDD İzmir Limanı Manevra Alanı, Balçova Engelliler Tabiat Parkı ve Bornova Çamkule Mahallesi birlikte görünmek üzere, toplamda 4 değişik lokasyonda türlü arama istirdat çalışmaları yapıldı. – İZMİR

Share: