Afiyet Bakanlığı İstanbul ve İzmir’de mide botoksu eden iki merkeze anket başlattı

Afiyet Bakanlığından İstanbul ve İzmir’de obezite tedavisi için mide botoksu meri iki merkeze yapılan denetimler sonucu, ilişik ürünün bu işlemde kullanılmasının endikasyon dışı değerlendirildiği belirtilerek, her iki keyif kuruluşunun faaliyetinin askıya alındığı bildirildi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Insan, içtimai medya hesabından Bakanlığın duyurusunu paylaştı.
Duyuruda, obezite tedavisi için mide botoksu yaptırdıktan sonradan yan etki dolayısıyla değişik hastanelere başvuran hastaların olduğu bildirildi.
Bunun konusunda İstanbul Esenlik Müdürlüğü ve İzmir Afiyet Müdürlüğünün ilişik birimlerince bu tedavinin uygulandığı merkezlere sıra dışı ivedi denetimler gerçekleştirildiği aktarılarak, İstanbul’da faaliyette kâin Hususi GSM Gisbir Esenlik Merkezi Hastanesi ile İzmir’de faaliyette mevcut Özel Günindi Anadolu Tababet Merkezinde bu hastalara engelleme edildiğinin tayin edildiği, tedavide makbul ürünlere halk konarak incelemeye alındığı belirtildi.
Duyuruda şunlar kaydedildi:
“Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan değerlendirmede, ilişik ürüne ilişkin serinin ithalat onaylı olduğu ancak göden botoksu işleminde kullanılmasının endikasyon dışı kendisine değerlendirildiği bildirilmiştir.
Her iki sağlık kuruluşunun ilişkin birimlerinin faaliyeti askıya münfail ve ilgililer üzerine sormaca başlatılmıştır. Laf Bakanlığımız vasıtasıyla titizce takip edilmektedir. Etkilenen hastalarımıza gerekli tedaviler uygulanmış olup takipleri yapılmaktadır.”

Share: