Afiyet Bakanlığı Uykuluk Nakli Bilgelik Oturmuş Başkanı Prof. Dr. Çelik: “Türkiye’de 6 bin civarı organ aktarımı yapılıyor”

Esenlik Bakanlığı Karaciğer Nakli Haber Müesses Başkanı Prof. Dr. Polat: ” Türkiye’birlikte 6 bin civarı organ aktarımı yapılıyor”

Uzmanı uyardı: “Siroz hastalığı Güneydoğu bölgesinde çokça çok, yıpranmamış doğan bebeklere aşılar yiyecek”

DİYARBAKIR – Sağlık Bakanlığı Karaciğer Nakli Malumat Oturmuş Başkanı Prof. Dr. Kamil Sert Polat, Türkiye’dahi 30 sene öncesine bakarak örgen naklinde bereketli aynı küşayiş kat edildiğini belirtti.

Diyarbakır’da Memorial Hastanesi bünyesinde organ nakli amacıyla farkındalık oluşturma için ayrımsız otelde düzenlenen konuşma salonunda etibba bilgilendirildi. İhlas Bili Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunan Memorial Bahçelievler Organ Aktarımı Kürsü Başkanı ve Esenlik Bakanlığı Karaciğer Nakli Bilgi Yerleşmiş Başkanı Prof. Dr. Kamil Sarp Polat, ülkemizde 5-6 bin civarında örgen naklinin yapıldığını belirtti.

“Organ naklinde Türkiye ışıldak aynı baht oldu”

Sonuç dönemlerde organ naklinin popüler olduğuna belen fail Çelik, “Türkiye’birlikte dünyadaki konumu bu konuda değişik sağlamlaştırdık. Türkiye ışıldak tıpkısı baht oldu. Türkiye’da 5-6 bin civarında organ aktarımı yapılıyor. Bu bizim üzere çok bol benzeri cirim. Sağlık Bakanlığı ve devletimizin sosyal izzet olma anlayışıyla SGK çerçevesinde bilcümle hastalar özelde ve kamuda ücretsiz bu ameliyatları ve tedavileri görebiliyor. Bu haddizatında haddinden fazla büyük avantajdır. Son 30 yıl öncesine bakılırsa o zamanlar bunaltıcı tıpkısı organ aktarımı yapılamamaktadır. Amma çıktı Türkiye’dahi yıllık 5-6 binin üzerinde organ aktarımı yapılmaktadır. Uzuv naklinin sadece uykuluk namına düşündüğümüzde bin 700-800 rakamlarını görmüş durumdayız. Bari aza bağışı artsa dahi bizim bu sayılarımızın otama sayısı bundan sonra hastaya ulaşmayı amaçlıyoruz” dedi.

Türkiye’bile yemeden içmeden zat vatandaşımıza değil, yabancı ülke vatandaşına üstelik bakım sağlandığını belirten Polat, “Dünyanın bir nice ülkesinden organ aktarımı amacıyla ülkemize başvurma fail hastalar var. Bu ülkemiz namına üstelik muştulu tıpkı fenomen. Organ naklinin temel felsefesinde haddizatında ölen insanların organlarının alınması gerekiyor. Ama bu heybet Türkiye’dahi az buçuk az. Amacımız bunu yükseltmek olmalıdır. Türkiye bağımlı elan ileriye gidebilir” diye niteleyerek konuştu.

“Siroz hastaları özellikle Güneydoğu bölgesinde haddinden fazla fazla”

Güneydoğu Rum Bölgesinin Hepatit B açısından endemik ayrımsız toprak olduğunu tamlayan Polat, şunları kaydetti:

“Türkiye içerisinde genişlik aşkın popülasyonun olduğu bölgedir. Amma bu üstelik aşılardan kaynaklı giderek azalmaktadır. Sarılık B’ye ilişkin siroz hastaları hele Güneydoğu bölgesinde çokça fazla. Siroz hastalığı tedavi edilebilir ayrımsız çor olduğu için eskimemiş doğan çocuklara bu aşılar yapılmalıdır. Şayet aşılar yapılırsa siroz ve Hepatit B üzere bir problemlerle karşılanmamış olacak. Tıpkısı üstelik sonuç dönemlerde alelhusus obeziteye merbut uykuluk nakillerini görmekteyiz.”

Share: