Ahududunun merkezi Bursa’da üretim alanı ve rekolte artıyor

Türkiye’birlikte en çok ağaç çileği yetiştirilen iklim olan Bursa’de sonuç yıllarda yapılan icraat sebebiyle üretimde artma kaydediliyor.

Üzümsü meyveler grubunda düz düz ve sunma haddinden fazla pasta endüstrisinde geçer ahududu, sonuç suyu sektöründe dahi yeğleme ediliyor. Sabık yıl Türkiye’nin ahududu üretiminin yüzde 97’sinin gerçekleştirildiği Bursa’bile hele serencam dönemde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesinin girişimleriyle henüz eli nimetli cinslere yönelen çiftçilerin, temmuz ortasında başlayan hasat mesaisi sürüyor.

Çiftçilerin artağan ve dayanabilen “polka” cinsine yönelmesiyle istihsal alanı son 5 yılda 4 bin 900 dekardan 7 bin 247 dekara yükseldi. Güzeşte sene 5 bin tona yakın rekoltenin ise bu sene 6 bin 900 tona çıkması bekleniyor.

“El birliğiyle bu sektörü henüz üstelik büyüteceğiz”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Hamit Aygül, AA muhabirine, Bursa’nın 40 çeşit ürün üretimiyle Türkiye’nin oylumlu merkezleri arasında saha aldığını söyledi.

Anadolu’de koca geçmişe eş ahududunun ticarete bahis olmasının akıbet 5-10 yılda gerçekleştiğini anlatan Aygül, “Bozuk çeşitlerimiz imdi sanayi tipi sıfır günlük tüketime makul iken son yıllarda Büyükşehir Belediyesinin, bizlerin ve kooperatiflerimizin el birliği ile ancak dışı kaynaklı getirilen dayanıklı, sanayiye uygun çeşitler ve kullanılmamış bahçelerin tesisiyle üretimimizde önemli anlamda artma olmaya başladı.” dedi.

Aygül, Türkiye’nin sabık sene ağaç çileği üretiminin 5 bin 93 ton olduğunu, bunun 4 bin 937 tonunun Bursa’dan karşılandığını aktardı.

Bu seneki duruma ilgilendiren değerlendirmelerde kâin Aygül, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin hep üretimi 7 bin tonun üzerinde bekleniyor. Böyle olunca da bizim bu 6 bin 900 tonluk istihsal değerimiz az çok balaban ehemmiyet arz ediyor. Bursa ilimizde birçok azık uran sektörü ümranlı olduğundan ağaç çileği bu sektörde de incelmemiş özellik olarak kullanılmaktadır. Hem tatlandırıcı hem hoş koku verici hem birlikte haz donör kendisine. Bu üstelik ahududuyu daha frapan ayla getirmektedir. Hakeza olunca üreticilerimiz da para kazanırsa elbette o hareket büyür. El birliğiyle bu sektörü elan de büyüteceğiz.”

Üreticilerin dahi kazançtan memnun olduğunu anlatan Aygül, ürünün ihracatının da gelişigüzel sabık sene arttığını, 2018’bile 12 ton civarında olan aut satımın sabık sene 120 tona yükseldiğini, bu yıl ise yaklaşık 200 titrem dış satım beklediklerini bildirdi.

Aygül, serencam yıllarda üretim alanındaki artışa ilgilendiren, “Bizim bunu herhangi bir yıl yüzdelik 50 artırmamız gerekir. Ahududunun kullanıldığı azık sanayisinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere çıktı artırmamız gerekir.” diyerek konuştu.

“3 yıldır güzelce gelir elde ediyoruz”

Kestel Kozluören Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Özer ise 32 yıldır Uludağ’ın yamaçlarında ürün üretimi yaptıklarını belirtti.

Yıllar önce dikilen ahududu fidanlarının yetersiz olduğunu anlatan Özer, biraz sene ilk Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen Bosna Hersek gezisinde polka cinsi ahududuyla tanıştıklarını ve bu çeşidin fidanlarını temin edip arazilerine diktiklerini söyledi.

Kozluören’dahi polka ile verimin arttığını, bereketli tıpkısı sağlık elde etmeye başladıklarını dile getiren Özer, şöyle dedi:

“Hem ihracata akıllıca hem da tür yerine kaliteli aynı kitap. Bu çeşidin dönümünden 1,5-2 ton yayın alınabiliyor. Ahzüita payı elan serbest, henüz dayanabilen. 3 yıldır güzelce dirimlik elde ediyoruz. Yani dönümünden 85 bin liralık kadar bir rakam. Biz projeyi başlattıktan sonradan köye dümbelek dönüşler dahi başladı. Şehirde olan gençlerimiz dahi vurdumduymaz dolaşma yaparak buruda ahududu üretiyor. Çokça üstelik memnunlar, ferah gelir elde ediyorlar. Böylelikle köye devir birlikte oldu.”Share: