Akaryakıt sektöründen rüşvet kaçağı uyarısı geldi

Denizköpüğü’ın verdiği bilgiye bakarak rüşvet kaçakçılığı üzere kurulmuş bazen süfli dağıtım şirketleri istasyon bayilerine akaryakıt verirken faturayı, fatura arayan şirketlere satıyor.

Idrak kaçakçılığı için kurulan dağıtım firmaları, tıpkısı süre bilahare kurumlar vergisi, KDV kadar yükümlülüklerini hesabına getirmeyerek batıyor.

Ne yardım sağladı?

Bu şirketler alelumum düşük gelir profilli kişiler üzerine kurduruluyor. O nedenle çap, iştirak sahibini bulsa üstelik kaybını karşılayamıyor. Sağlık İdaresi Başkanlığı’nın 2017’deki Vergi Yüzsüzleri listesinde bu sistemi kullanarak devleti dolandıran tevzi şirketlerinin Maliye’ye borcunun 4.7 bilyon TL, 2018 listesinde ise 17.5 milyar TL olduğu görülüyor.

Magnezit, idrak kaynaklı akaryakıt kaçakçılığı ile boğuşmak üzere EPGİS’mağara önerilerini şöyle açıkladı:

“E-İrsaliyeye geçişin öne çekilmesi, ödeme imleç cihaz verilerinin anlık Maliye’ye aktarılması, mali suça finansal ceza, KDV’nin yüzdelik 18’den yüzdelik 1’e indirilerek aradaki 17 puanlık farkın, önceden tahsil edilen ÖTV’ye eklenmesi.”

Akaryakıta gelen zamların bir kısmının eşel oynak sistemi kapsamında ÖTV’den karşılandığını ve vatandaşa yansıtılmadığına birlikte özen çekici Eskişehir Taşı, 21 Mayıs 2018’bile yürürlüğe giren sistemin 4 Boşluk 2018’bile sonlandığını, 13 Mart’ta ise yeniden devreye alındığını kaydetti.

Magnezit, devletin eşel işlek ile vatandaşı zamdan arkalamak için 2018’üstelik 8.5 bilyon TL ÖTV gelirinden feragat ettiğini söyledi.

Lüle Taşı, bu sene 13 Mart’ta yeniden devreye giren uygulamayla bugüne kadar devletin 323 milyon TL’lik ÖTV gelirinden feragat ettiğini belirlediklerini kaydetti.

8 bin istihdam sözü

Denizköpüğü, 2005 yılı öncesinde müesses olan ve bünyesinde LPG ünitesi namevcut akaryakıt istasyonlarına kilometre tahdidinden dolayı verilmeyen LPG lisanslarının ve LPG bayisi olup akaryakıt lisansı alamayanların de tartı yaşadığını dile getirdi. Patal bu adımın atılması yerinde istihdam seferberliğine 8 bin kullanılmamış istihdamla ulama sağlayacaklarını vurguladı.

Kurnaz komisyonunda indirim talebi var

Lüle Taşı, akaryakıtta yarar marjlarının düşüşüne paralel namına istasyonların meşakkat içine düştüğünü belirtti. Türkiye’bile akaryakıt istasyonlarının ortalama günce satışının 5 bin 372 litre olduğuna dikkat çekici Aktaş, 10 personel işveren ortalama bire bir istasyonun günlük 7 bin 706 litrelik satma hacmine ulaşmadıkça, kâr edemediğini belirtti. Eskişehir Taşı, şunları söyledi:

“Bayi, bu satışın yüzde 50’sini yüreklilik kartı ile yaptığında yaklaşık aylık 16 bin teklik kurnaz komisyonu ödeyecektir. Şehir içi istasyon bedellerinin 20 milyon liradan başladığını düşünecek olursak, istasyonunu satıp bankaya faize koyan tıpkı işletmeci, ortalama yüzdelik 20 nema ile ayda 83 bin teklik kazanacaktır. Rakamlar ortadadır, istasyon işletmeciliği bu şartlarda sürdürülemez bir iş haline gelmiştir.”

Denizköpüğü, yüreklilik kartlı satışlarda encümen oranının yüzdelik 1’mağara altına, taşıt tanışıklık dizgeli satışlarda ise kuruş bazına indirilmesini murat ettiklerini belirtti.(Mithat Yurdakul/Ulusallık)

Share: