Akaryakıtta çifte zam: Motorinde remiks pompaya yansıyacak

Kadıköy’de geçtiğimiz ilkgüz ayında bir araç kiralama firmasının resmi sitesini kopyalayarak imitasyon eden şüpheliler, genel ağ üzerinden kurgu kiralamak isteyen Türkiye genelinde 200’den fazla kişiyi hep 500 bin 210 liradan fazla dolandırdı. Şüphelilerin talimatları doğrultusunda ücretlerini banka hesaplarına gönderen mağdurlar, küçümseme verildiği kabil ertesi dolaşma araçlarını kapılarının uğrunda bulamadı. Dolandırıldıklarını anlayan vatandaşlar, soluğu polis merkezlerinde alarak şikayetçi oldu. Olayla ait mesai başlatan Kadıköy İlçe Güven Müdürlüğü Düzenlilik Devir Amirliği ekipleri 7 kişiyi gözaltına aldı.

ATM’LERDE PARA ÇEKERKEN YAKALANDILAR

Yapılan incelemelerde, mağdurların paralarını yatırdıkları banka hesabı sahibi Ferman M. ile olayla ilgisi kâin Dünya K., Barış Ö. ve Ömer Y. isimli şüpheliler yakalandı. Şüphelilerin sorgulamalarında, tanıdıkları olan Mustafa A.’nın, kendilerine hesap kartlarını kullandırarak para kazanabileceklerini söylemesi konusunda kendilerine ilişik olan farklı bankaların adisyon kartlarını ve bilgilerini Uğraş M. isimli kişiye verdiklerini ve bunun karşılığında 2 bin 500 lira dünyalik kazandıklarını söyledikleri öğrenildi. Çalışmaların devamında Mustafa A. yakalanırken; Cidal M. ve birlikte kâin Mehmet Ökkeş K. isimli şüpheliler Bakırköy’dahi alışveriş merkezinin içindeki ATM’lerde para çekerken yakalanarak gözaltına makbuz.

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK SUÇUNDAN KAYITLARI OLDUĞU BELİRTİLDİ

Şüpheli Uğraş M., Mehmet Ökkeş K. ve Mustafa A. isimli şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 13 sayı çeyrek, 7 sayı 1 gram değerli, 1 adet yarımlık, 5 bin 100 liralık nakit para ve 26 skor banka kartı ele geçirildi. Adliyeye atıf edilen şüphelilerden Çekişme M. ve Mehmet Ökkeş K. tutuklanırken sakil Mustafa A. adli kontrol şartı ile erkin bırakıldı. Irade M., Hazar Ö., Iklim K. ve Ömer Y. ise erkin bırakıldı. Cenk M., Mehmet Ökkeş K. ve Mustafa A. isimli şüphelilerin “Kalifiye ayyarlık” suçundan kayıtları olduğu belirtildi.

“İNTERNETTEN FİRMANIN ADIYLA İLK SAYFADA ONLARIN SİTESİ VARDI”

Şalter kiralamak isterken dolandırıldığını tamlayan hususi bir üniversitede öğretim görevlisi tıpkı avrat, “2 günlüğüne bir araba isticar etmek istedim. Haddinden Fazla inanılır, herkesin bildiği tanıdığı bire bir firmadan araba kiralamak istedim. İnternetten firmanın adıyla önceki sayfada onların sitesi vardı. Oradaki whatsapp hattında 538’li bir numara vardı. Az Buçuk şüphelendim da zira bunlar 800’lü numaralardır güvenli firmaların numaraları. Dedim ki herhalde online böyledir. Bilahare yazışmaya başladık. Arabanın modeli, garanti bedeli, 200 liralık de günlük kira bedeli. Toplamda bin lira. Kiraladım ve arabayı kapıya getireceklerini söylediler. ‘Neden?’ dedim, ‘Online hizmetimizde bu var.’ dediler. Bizimle konumunuzu paylaşıyorsunuz, ehliyetinizin dolay kayırıcı yüzü falan. ‘Para bankaya geçtiği anda devrisi gün aracınızı konfirmasyon edeceğiz.’ dediler. ‘Açacak geldiğinde ifa yapayım’ dediğimde ‘Hafta sonu faaliyet prensibimiz hakeza’ dediler.” dedi.

“ERTESİ SABAH ARABA GELMEYİNCE ANLAMIŞTIM BAŞIMA GELENİ”

Mağdur öğretim yardımcısı, buradaki konuşmada tatmin olmadığını, arayıp telefonda bahsetmek istediğini söylemesi üzerine kendisini kalın kafalı aradıklarını söyleyerek, “Yollamıştım tekmil parayı. Ertesi sabahleyin makine gelmeyince anlamıştım başıma geleni. Haddinden Fazla sinirlendim derhal aradım orostopolluk kapanmıştı. Ertesi gün elan de ilginci oldu. Bu kadar yırtıklık, devrisi aktarılma aradığımda telefon açıldı. ‘Beni nasıl dolandırdınız hala kuşkusuz telefonu açıyorsunuz.’ dediğimde, çıkan avrat ‘Efendim sebep bahsediyorsunuz tek anlamadım. ‘Sizin adınızı öğrenebilir miyim, hakeza ayrımsız talebiniz ergin mu, bilcümle firmaların başına geliyor. Bu numaradan oluyor’ diye ipe izbe gelmez bire bir güruh esbabımucibe söyledi. Filhakika o kadar çetin ve fikren konuşuyordu kim. Hiç bozuntuya vermediler. Dalga hala meydanda. Hassaten bir kaç arkadaşım benden sonraları telefon etti ayrımsız numaraya. Gine çıktılar. Arkadaşım bunların iştahlarını köpürtmek üzere ‘Düğünümüz var, sivri dil kiralamak istiyoruz 6 tane.Ama yerinize gelip kaçmak istiyoruz ‘ deyince iletişimi kopardılar” diye niteleyerek konuştu.

“BU İLK DEĞİL, AKIBET DE OLAMAZ”

ÖĞRETIM GÖREVLISI şunları söyledi: “Emniyete gittim, ifademi verdim. Bu geçmiş değil, sonuç dahi mümteni. Güvenlik güçlerinin bu büyüklüğünde çabuk cereyan etmesinden dahi çokça memnunum. Zira çokça güdük bir süre geçti üzerinden. Bundan ahir proses benim amacıyla büyük. İçeri girenler ihtimal bunların maşaları. Bu işin organize bire bir molekül olduğunu zannediyorum. Mukavim haddinden fazla kişi işin süresince. Türkiye’dahi haddinden fazla ünlü olan firmaya üstelik kızgınlığım var. Onlara da telefon ettim ve bu işe aygıt olduklarını söyledim. Benim uğraştığım üzere kişi avukatlarının üstelik uğraşması gerektiğini söyledim. ‘Efendim bizim yapabileceğimiz aynı şey yok’ falan dediler. Bu duyarsızlığı de hakeza bir firmaya yakıştıramadım elhak.”

Wells Fargo’evet bir ayyarlık iddiası elan

 

Devasa saklı yazı dolandırıcılıklarının mahiyet mağdurları

 

İstanbul’bile siber dolandırıcılık operasyonu: 20 denetleme

 

Share: