Akkuyu NGS, bölgenin basamak fiyatlarını yükseltti

Mersin’birlikte yapımı süren Akkuyu Nükleer Santral inşaatı bölgeyi hareketlendirdi. Turizm merkezi Taşusu bölgede yapımı devam eden projede çalışanları zımnında adeta Rusya’nın bire bir ilçesi üzere oldu. Taşucu’nun şita aylarında fakat 10 bini bulan nüfusu 20 bini geçe, taşınmazlar mir ve kira fiyatları tavan yaptı. İlçede gözle görülür inşaat yapımında çoğalma kaydedilirken, kâh ünlü markalar Taşucu’na mağaza açması dikkat çekti.

Sözcü’den Büyük Ekber Şen’in haberine bakarak; 25 yıldır emlakçılık yapan Mutlu Zalimce, Akkuyu Nükleer Santralci Projesi zımnında Taşucu’nda çıban döndüren tıpkı canlılık yaşandığını söyledi. Allahsız, Zalim kişi yoğunluğun toplumsal yaşamı yetişkin ölçüde etkilerken taşınmazlar komutan ve kiralama bedellerinin dahi arttığına aksan yaptı. Gâvur, 180-200 bin lira dairelerin şu anda 350-400 bin liraya fırladığını, 3+1 dairelerin ise 500 bin TL olduğunu, daha önce bin TL maaş daire kiraların 4 bin liraya kadar yükseldiğine dikkat çekti.

Elan evvel kimsenin yüzüne bakmadığı Kum Mahallesi’ndeki evlerin şu anda 3 bin liraya kiraya verildiğini vurgulayan Cani, “Bu mahallede muvaffakiyetsiz evlerin kirası ise 4-5 bin lira. Öğrencilere 500-600 TL’ye kiraya veriyorlardı. Bin TL’ye yer güzel, sunma katmerli evde oturabiliyordun. Deminden bunun 3-5 imansız oldu. Dolay halkı çok dörtköşe, yöre halkı paraya bakıyor. Evleri değerlendi, malları değerlendi. Intaç karşılığı müteahhitten üç beş kat aldılar. Elan evvel bitirme karşılığı sunu çok yüzde 30 verilirken demin yüzdelik 50 veriliyor” dedi.

“DIZGE EMLAKÇI OLDU”

Gayrimenkulde yaşanan rabıt dolayısıyla önüne gelenin emlak bürosu olduğuna dahi özen çekici Acımasız, bekçisi, emeklisi, kahvecisi, bakkalın herkesin bölgede emlakçılığa soyunduğunu anlattı. Cani, “Çünkü tıpkısı rant var. Bu posta da önlenemiyor. Vergi dairesi bile gelip takip etmiyor. Bütün işini yapmalı. Kasap kasaplığını, emlakçı emlakçılığını yapsın” ifadelerini kullandı.

Rusların gelmesi ve nüfusun artması ile alay malay henüz önce az sayıda olan zincir marketlerinde bir anda arttığını tabir fail Mesut Imansız, “Zincir marketler arka arkaya açıldı. Henüz önce şita nüfusu 10 destek, yaz nüfusu 20 bin oluyordu. Şu anda binlerce Rus geldi, bu işçilerin eşi çocukları var. Yani ayrımsız 50 bin nüfusu oldu Taşucu’nun şu anda. Elhak ilkin evler boştu, şu anda yazlıkçıların hepsi evlerini kiraya verdi. Ankara’dan Kayseri’den, İstanbul’dan, Sivas’tan yatırımcı geldi, adamlar bütün buradan aile aldı. Bu hareketlilikten bütün kıvançlı oldu. Familya, arsa alanlar var, yapım yapanlar var. Şu dakika çok su var. Taşucu’nda arsanın metrekaresi önceden bin liraydı, deminden 300 metrekare arsaya 600 bin liralık isteniyor. Yani metrekaresi 2 bin teklik oldu.” dedi.

“KORKUNÇ BİR RICA VAR”

Silifke Tecim ve Uran Odası Başkanı Nurettin Çaykara ise konutun az olması dolayısıyla oluşan talepten etraf Taşucu’nda inşaata azgin ayrımsız talebin olduğunu vurguladı. Arza talebin cevap verememesi dolayısıyla yer ve daire ve kira fiyatlarının çokça yükseldiğini anlatan Literatür, şu değerlendirmede bulundu:

“Moskof nüfus kesafeti Taşucu’nda kim kabil olmasa da Silifke’üstelik üstelik var. Taşucu ile Silifke arasındaki ayrımsız bölgeye kurulacak 3 bin konutluk Rus yerleşim alanı proje aşamasındadır. Bu proje gerçekleştiği an az buçuk eğleşme peki. Irade yüzde 80-90 azalır. Projenin çokça acul ilerleyeceğini tutum ediyorum. Yeryüzü aşkın 1-2 sene süresince bitirirler zira haddinden fazla hızlı yapıyorlar. Taşucu’nda talepten ve konutun az olmasından belde eskimemiş iri inşaatlar yapılmaya başlandı. İnşaata azili aynı kâm oldu.”

 

Bölgede bakım sektörünün taleplerle büyüyeceğini hesap pusulası ettiklerini anlatan Referans bu konuda şöyle dedi:

“Dil kiralama şirketi geldi. Bölüm açım hazırlığı yapıyor. Sosyal yaşamımız hareketlenecek ama kültürel açıdan dahi kayıplar vereceğiz. Silifke’birlikte dahi hareketlik var amma tedricen oturur. Ruslara yönelik yavaş yavaş bakım sektörü da hazırlığını yapmaya başladı. Ego gani olacağı kanaatindeyim amma konuta olan ilginin iki yıla düşeceğini anlayış ediyoruz. 3 bin konutluk, eğitimiyle, kilisesiyle, soysal tesisiyle büyük bir Acımasız kenti yapım çalışmaları var. Çalışmalarını Acımasız hükümeti şişman ayrımsız firma ile yapıyor.”

 

CAZİBE MERKEZİ OLDUK

Henüz geçmiş 6 mahallesi olan Taşucu’nun Evcil Yönetimler Yasası ile Silifke’ye bağlandığını hatırlatan Kocabaşı Adnan Tevazulu birlikte nükleer santralden kaynaklı rabıta nedeniyle çekim merkezi durumuna geldiklerini ancak koca ölçüde zir bina sorunları bulunduğunu dile getirdi. Tevazulu, geçtiğimiz yıllarda 10 bin olan şita nüfusunun şimdi 20 binin üzerine çıkarak artığına bel ederek, yaşanan yoğunlukla alay malay özellikle yaz aylarında trafikte tekâsüf yaşandığını, bulunan şike yapının bile buna yetmediğinin altını çizdi. Muhtar Tevazulu, Taşucu’nun büyük alt çatı sorunlarının çözümü üzerine merkezi hükümet ile yerel yönetimlerden sargı beklediklerini da sözlerine ekledi.

Akkuyu NGS’nin üçüncü ünitesinde ana ilkbaharda atılacak

 

Akkuyu’nun önceki ünitesinde kilit adım tamamlandı

 

Akkuyu Santrali’nin ikinci ünitesinin temeli atıldı

 

Share: