Alaska’da gökten plastik yağdı

Eyaletin başkenti Juneau’daki Southeast Alaska Üniversitesi’nde görev eden yer bilimci Sonia Nagorski, bulgularını Amerikalı Jeofizik Birliği’nin 13 Aralık’ta New Orleans’ta düzenlenen toplantısında sundu. Dünyanın derakap birden her köşesinde ve başkaca havada da mikroplastiklerin bulunduğuna özen çeken Nagorski, durumun Juneau’bile kuşkusuz olduğunu alçalma ettiğini söyledi. Nagorski, plastik kirliliğiyle ilişkin 2019’da ibret verdiğini ve öğrencilerini başkentin mütenevvi bölgelerine göndererek emsal toplamalarını istediğini açıkladı.

Derelerden, göllerden ve sahillerden toplanan örneklerin hepsinde mikroplastik olduğu görüldü:

“Gayet cılız metotlar kullandığımızı düşünürsek bu kadar yoz plastikleri bu kadar kıytırık bulmamıza şaşırdık.”

Jeoloji uzmanı, 2020-2021’dahi da biraz öğrenciyle yağmurla kar örnekleri toplayıp çözümleme ettiğini mikroplastiklerin yeniden görüldüğünü belirtti.

Peki mikroplastikler Alaska’ya kuşkusuz geldi? Nagorski, insanların plastikleri dahi yanında getirdiğini vurguladı. Antrparantez gaz yuvarı ve okyanus akıntıları dahi plastik taşıyor. Nagorski şöyle konuştu:  “Juneau’birlikte bir dereye yahut kanala bırakılan benzeri besin ambalajı veya rüzgarın uçurduğu plastik torba, çevreye mikroplastik saçıyor.”

Nagorski, mikroplastiklerin bölgeye artık haricen geldiğini düşünüyor. Çünkü uzmana bakarak evcil kaynaklar önem arz etseydi yolların ve evlerin bulunduğu Mendenhall Vadisi’nde daha çok mikroplastik görülmesi gerekirdi: “Yağmurdaki mikroplastiklerin çoğunun apayrı yerlerden geldiğini göz uğrunda bulundurursak büyük kısmının Pasifik Okyanusu kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Zira rüzgar ve yağmurun dayanıklı çoğunun kaynağı bura.”

Alaska’birlikte flama rekoru kırıldı

 

Alaska açıklarında 6.1 büyüklüğünde deprem

 

Share: