Alışveriş merkezlerinden 130 bilyon liralık ciro

Ahzüita Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, sektöre ilgilendiren yıl değerlendirmesi ve ati yıldan beklentilerine müteveccih açıklama yaptı. 

Belgü, perakende sektörünü ve kamuoyunu çokça detaylı zamandır meşgul fail kiraların TL’ye çevrilmesi üzerine bu sene yayınlanan Türk Parası Kıymetini Dulda Için 32 Sayılı Karar ile müphemiyet durumunun ortadan kaldırılarak tartışmaya serencam verildiğini anımsattı.REKLAM

Karar ile perakendecilerin maliyet yüklerinin iri oranda hafiflediğini ve bu durumun meyvelerinin andıran dönemde toplanacağını tabir eden Belgü, “Perakendeciler ve AVM’lerimiz ayrılmaz iki çıngı. Tıpkısı tarafı etkileyen aynı format değişik tarafı dahi etkiliyor. Nedeniyle bu olumlu havanın AVM’lerimize dahi olumlu benzeri şekilde yansıyacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

AVM’LER MİLYARLARCA ZİYARET ALDI

Belgü, en son açıklanan AVM’lerdeki harabati cirosu endeksine bakarak, teşrinievvel kocaoğlan ciro endeksinin bir önceki yılın benzeri kocaoğlan ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzdelik 16,9 artma gösterdiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Cümle yılı bu şekilde nema ile sürdürdük. Alışveriş merkezleri namına 2018 yılını kestirmece 130 milyar TL iş hacmi ile kapatacağız. 2019 yılı üzere ise öngörümüz 160 milyar TL. AVM’lerde cirolar yıllık enflasyonun averaj yüzde 5 ila yüzdelik 10 üzerinde artış gösteriyor. Fakat burada üstelik izlenmesi müstelzim süreç perakendenin karlılığı. Perakendede kalan pahalılık ve maliyetler sonrası karlılık oranlarında düşüş gözleniyor. Ahzüita merkezlerinde iş hacmi artışlarını temas ay yayınladığımız endeks verilerinde dahi görebiliyoruz. 2018 yılında metrekare verimlilikleri artma kaydetti. Metrekare verimliliği 2018 birinci çeyrekte 869 TL, ikinci çeyrekte 996 TL ve üçüncü çeyrekte bin 113 TL şeklinde gerçekleşti. Sene içerisinde bildirme yüksek artışlar de mağazalarında metrekare verimliliğini artıracak stratejiler geliştiren uygulayım bilimi kategorisinde yaşandı.”

Hulusi Belgü, ziyaretçi sayısının muhtemelen dönemlere ve hususi günlere göre tahavvül gösterdiğine meni ederek, “Söz Gelişi bayramlarda, okulların açılma döneminde ve yılbaşı öncesi ziyaretçi sayısı henüz efdal oluyor. Yılın geneline baktığımızda yıl sonu itibarıyla 2,3 milyar musahabe sayısına ulaşacağını hesap ediyoruz” dedi.

2019’DA 8-10 YENİ AVM AÇILMASI BEKLENİYOR

Belgü, Türkiye’dahi şu anda canlılık gösteren 412 AVM’nin bulunduğunu rapor ederek Türkiye’nin 81 ilinin 63’ünde AVM’nin düz aldığını, 2019 yılında birlikte sayı farkı 8-10 kullanılmamış AVM’nin açılacağını öngördüklerini söyledi.

Ilkgüz ayında yayınlanan Türk Parası Kıymetini Himaye Hakkında 32 Basit Değişmeyen ve sonrasında ekim ayında yayınlanarak yürürlüğe giren manifesto kapsamında TL ile kiranın zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Belgü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kullanılmamış olan bu süreci strateji ediyoruz. Teferruatlı vadeli düşünen AVM yatırımcısı açısından TL icar düzenlemesi benzeri belirsizlik yarattı ve bu format beraberinde yatırımlarda durağanlığı getirdi. Şu anda proje planları hazırlanmış ve finansmanı sağlanmış yatırımların devam edeceğini düşünüyoruz. Bunu yanı sıra tıpkısı süredir belirttiğimiz için Türkiye’birlikte birçok yerde AVM yatırımları imdi mahsus ayrımsız doygunluğa ulaştı. artık sektörde yıpranmamış AVM sayısı henüz düşük oranlarda artma kaydedecektir. Kurdaki sansasyon, 15 milyar dolar civarında bankalara itimat borcu olan ancak kiralarını TL ile tahsil eden AVM yatırımcısını tabiatıyla ki damarlı etkiliyor. Bu anlamda AVM yatırımcılarının bankalarla görüşerek iş birliği yapmaları gerekecektir.”

Belgü, icar konusunun çokça ayrıntılı zamandır dağınık sektörünün ve kamuoyunun gündemini çalışır ettiğini aktararak, “Bakanlığımızın kiralarda TL’ye aktarılma kararı ve ardından düzem oranlarının dahi yayınlanan deklerasyon ile belirlenmesinin ardından bu konudaki vuzuhsuzluk sona aksakal oldu. Şu anda üstelik kiralamalarımızda Türk lirası ile yolumuza bitmeme ediyoruz. Gelinen noktada maliyetler açısından arz aşkın payı kiraların oluşturduğundan şikayet eden perakendecilerimizin bu anlamda rahatlamış olmalarının yansımalarını birlikte mümasil zamanda bilcümle birlikte göreceğimizi umuyorum” diyerek konuştu.

Share: