Alman ekonomisi 260 milyar eurodan fazla munzam değer kaybedecek

İstihdam İçin Araştırma Enstitüsü (IAB) vasıtasıyla yapılan düzentileme, Alman ekonomisinin Ukrayna’daki cidal ve erdemli erke fiyatlarından kaynaklı kendisine 2030’a kadar 260 milyar eurodan aşkın mülhak derece kaybına uğrayacağını ortaya koydu.

Avrupa’da barışın hükümran olduğu tıpkı dönemdeki beklentiler ile karşılaştırıldığında Almanya’da düzeltilmiş fiyatlarla GSYH gelecek yıl yüzde 1,7 elan düşük ve istihdam 240 bin daha beş altı olacak.

Almanya’da istihdamın 2026 yılına büyüklüğünde cari seviyelerde kalacağını öngören IAB, genişlemeci tedbirlerin fazlalık etkilerinin savaşın ve enerji fiyatlarının menfi etkilerini ancak 2026’dan sonradan aşacağını 2030’da 60 bin civarında fazla istihdamı getireceğini üstelik savundu.

IAB, enerji fiyatlarının yeniden ikiye katlanması halinde Almanya’nın GSYH’sının bire bir çekişme olmadığı duruma bakarak 2023 yılında az daha yüzdelik 4 daralacağını öngördü. Erke fiyatlarında artım gerçekleşir ise 3 yılda 600 bin daha beş altı birey istihdam edilecek ve 2030’da istihdam normalde olması gerekenin 60 bin altında kalacak.

Almanya Başbakanı Scholz’a kazanç kaçırmakla suçlandı

 

Almanya’da Kiracılar Birliği uyardı: Milyonlarca emanet kirasını ödeyemeyebilir

 

Almanya’da Gazze ile dayanışma gösterisi yapıldı

 

Almanya’da yokluk hemencek artıyor

 

Share: