Almanya’da kalan göz fiyatları ihtarname edildi

Çimento fiyatlarındaki artışı tepki göstererek greve sâdır müteahhitler serencam dönemde gündemde. Maliyetlerin yükselmesi nedeniyle tahakküm eyyam geçiren inşaat sektöründe bire bir taraftan da adeta gümüş varak dökümü yaşanıyor. Haziranda yıllık yüzde 42,9 ile rekor afet yapım maliyetleri, temmuzda yüzde 44,76’lık artışla rekor tazeledi. Çatı inşaat malzemesindeki almanak ortalama eşit artışı yüzdelik 57,25’e ulaştı.

Bu levha, şirketlerin faaliyetlerine devam etmesini zorlaştırıyor. Sözcü’nün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, Orak Ayı 2020 – Temmuz 2021 tarihlerini havi benzeri yıllık dönemde yapım sektöründe canlılık gösteren toplanmış 6 bin 188 şeriklik kapısına kilit vurdu. Kapanan şirketler arasında arz büyük payı inşaat sektörünün oldu.

NAKİT SIKINTISI ÖNE ÇIKTI
Döviz kurlarının faziletkâr seyri ve nema tarafındaki gelişmeler sektörde maliyetleri üst çekerken, akça akışında zorlanan firmalar faaliyetlerini sonlandırma yolunu seçiyor. Arz aşkın methal çıkışın olduğu sektörlerden biri olan inşaat sektöründe, hasis ölçekli, ustalık birikimi ilişkin ve profesyonellik itibarıyla eksiklikleri mevcut şirketlerin ruh göstermesi, sektörde aksiyon ve mülhak ayar potansiyelini üstelik sınırlıyor. Küsurat basamak stoku sunma ve temenni arasındaki dengesizliği ortaya koyarken, satışlardaki düşüş bile emlak ticareti yapan ve aracılık fail firma sayısının azalmasına hastalık oluyor. Amme-özel işbirliği modeliyle hayata geçirilen hava meydanı, öğün-köprü-tünel, afiyet tesisi üzere projeler sektöre ivme katarken, ticari hayattaki yavaşlama banal ve ılımlı kabile işletmeleri kontra etkiliyor.

İnşaat maliyetleri baştan rekor kırdı

İnşaat malzemelerinde ihracatın büyüme performansı yavaşladı

Share: