Almanya’da kira artışlarına çözüm aranıyor

Berlin’de bugün mebus ve eyalet seçimleriyle benzeri anda düzenlenen ‘kamulaştırma referandumu’nda teklif akseptans edilirse, 226 binden aşkın apartman dairesi dev emlak şirketlerinin elinden alınarak kamuya devredilecek.

Halk Oylaması sonucu bağlayıcı değil ve yerel hükümete kaynak niteliği taşıyor.

Fakat sonuçların hem yerel yönetim, hem da dev emlak şirketleri üzerinde kalın oluşturması bekleniyor.

Berlin sakinlerinin kamulaştırmaya icazet vermesi halinde bu oylama, yemeden içmeden Berlin’bile değil kamu Avrupa’bile konutlaşma ve “kentsel inkılap” tartışmalarına ayrıksı ayrımsız boyut kazandırabilir.
226 binden çok kiralık kat kamuya devredilebilir

Berlin, ayrıntılı yıllardır Avrupa’birlikte kiraların arz uygun olduğu payitaht adına öne çıkıyordu.

Ancak son dönemde kentte kiralarda korkulu bire bir artım kayda geçti.

Berlin halkının icar krizine olan tepkileri tıpkı ahali hareketine dönüştü. Kampanyacıların imza kampanyası sonucu halk oylaması talepleri bedel buldu.

Berlin’deki referandum, özel mal haline getirilen konutların kamuya vurdumduymaz devredilmesi üzere planlı önceki referandum niteliği taşıyor .

Bloomberg’in haberine bakarak anket sonuçları, Berlin halkının kamulaştırmadan yana olduğunu gösteriyor.

Mavera yandan Berlin sakinleri ‘Evet’ dese dahi, kamulaştırmanın hayata geçmesi için kentte bakir kurulacak evcil yönetimin onayına ihtiyaç var.

Elbette bu noktaya gelindi?

Berlin’de el oylamasına revan proses, Paris ve Londra üzere Avrupa başkentlerine oranla henüz bağan kiraların ödendiği şehirde kiraların derhâl artması ile başladı.

1989’dahi Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra haddinden fazla sayıda sanatkâr ve Bohem yaşam tarzı süren birçok kişi Berlin’e atak ederken, kiraları ödemekte zorlanan pek çokça başkent sakini ayrıksı kentlere başvurmak zorunda kalmıştı.

Bloomberg’in haberine göre ortalama icar fiyatları dahi 2010 yılından bu yana yüzde 86 artma gösterdi.
Berlin’üstelik canlı nüfusun yüzdelik 84’ü kirada ve aile sahiplerinin sayısı birkaç.

Kentte kira artışlarına karşı protestolar düzenlenirken, halk oylaması düzenlenmesi üzere da genel ağ üzerinden imza kampanyaları başlatıldı.

Referandumu isteyen aktivistler, hususi şirketlerin ev sektöründeki baskınlığının Berlin’deki kira sorununda şişman cila oynadığını savunuyor.

Bloomberg’e yaptığı açıklamada kampanyaya önderlik fail isimlerden Cambridge Üniversitesi’den sosyolog Joanna Kusiak, bu şirketlerin Berlin’birlikte kiracıları koruyan yasal düzenlemeleri manipüle ettiğini öne sürüyor.

Yasal kendisine kentte kiralar, tıpkı bölgedeki sayı farkı kira fiyatlarının bildirme çok yüzde 10 konusunda çıkabilir. Kusiak’a bakarak ayrımsız bölgedeki konutların çoğu belli tıpkısı özel şirketin tekelinde olduğu devir, şirketler ev kiralarında yapacakları en ufak artışla bile bilcümle bölgede kira zir sınırını üst çekebiliyor.
Berlin’üstelik 1960’lı ve 1970’li yıllarda Türkiye’den Almanya’ya kafile fail topluluklara sülale sahipliği eden Kreuzberg’deki Kottbusser Müptedi mahallesi, bu şirketlerinin hane piyasasına olan etkisini yansıtan bereketli yeknesak.

Yıllardır Berlin’de zinde Türkiyeli göçmenlerin üstelik merkezi olan mahalledeki apartmanlar, akıbet zamanlarda kente kullanılmamış taşınan tendürüst şahıs üzere dahi hava merkezi haline geldi.

2010’dan bu yana mahalledeki averaj kiralar yüzdelik 86 arttı.

Bu üstelik mahalleli profilinin değişmesi ile sonuçlandı.

Emlak devleri referanduma alın

Referanduma sunu şişman reaksiyon, Almanya’nın yeryüzü şişman hususi gayrimenkul şirketi Deutsche Wohnen’den geldi.

Deutsche Wohnen’den yapılan açıklamada kamulaştırmanın Berlin hane piyasasındaki sorunları çözemeyeceği belirtildi.

Bloomberg’e yaptığı açıklamada emlak şirketi, böyle tıpkı değişikliğin “on yıllar boyu anamal ve kaynakların kullanılmasının önüne geçeceğini” ve anbean büyüyen şehirde acilen ihtiyaç duyulan konutlaşmanın ve değişik yatırımların tehlikeye gireceğini savundu.

Vakit Kaybetmeden emlak şirketleri değil, zaman düzenlenen seçimlerde yarışı önde götüren Içtimai Demokrat Öğür (SDP) da kampanyaya alın çıkıyor.

Bu üstelik filhakika bağlayıcı ayrımsız uzanım taşımayan referandumda kudretli olsalar birlikte, kampanyacıların devletleştirme hedefine ulaşmasının uğrunda bariyer dokuma edecek.

Bozukluk mefret?

Öte yandan sonuç ne olursa olsun kampanyanın kent politikalarına sıklet etmeye başladığı bire bir soy.

Bloomberg bilgi ajansının analizine göre, geçtiğimiz Cuma Namazı günü 2.46 bilyon euro değerindeki 14 binden çok konutun iki yurt devi Deutsche Wohnen ile Vonovia SE’den ansız alınması üzere benzeri konvansiyon imzalandı.

Şirketlerin Berlin’deki varlıklarının vakit kaybetmeden aynı bölümünü kapsıyor olsa de, bu girişim kampanyanın değişimin önünü açabileceğine bel.

Financial Times’ın analizine bakarak, referandumdan geçirilse üstelik devletleştirme Berlin sakinlerinin basamak sorununu ortadan kaldırmaya yetmeyecek.

Fakat dünyada mütekâmil ülkelerin başkentlerinde yaşanan bölük piyasası krizine olan öfkenin hangi kadar iri olduğunu göstermesi nedeniyle, oylama büyük.

Almanya’de güzeşte yılın Şubat ayında Berlin’deki kiralar eyalet hükümetinin kararıyla beş yıllığına dondurulmuştu. Kanun, kentten orta sınıfın göçünü engellemeyi amaçlıyordu.

Almanya kasa başında

 

Almanya yığılım yapmış

 

Alman bankaları Almanya üzere yüzdelik 3,3’lük nema bekliyor

 

Share: