Almanya’da ‘temel gelir’ deneyi: 3 yıl boyunca meccanen 1200 euro

Alman Hesaplı Araştırı Enstitüsü ve Mein Grundeinkommen (Anne Gelirim) adlı müşareket yoluyla hesaplı çalışmada evrensel sağlık uygulamasının insanlar üzerindeki etkisi gözlemlenecek. Bu sayede bahis için geçmiş açık yetenekli ilmî bili elde edilecek.

Proje kapsamında enstitü, önce etapta “evrensel sağlık” algı 120 kişiyi ve bu kişilerle eş koşullara ehil olan fakat gelirden faydalanmayan 1380 kişiyi tayin edecek.

Çalışmanın amacı ne?

Yıllardır tartışmalara laf olan cihanşümul temel dirimlik uygulaması üzerine iki menfi düşünüm öne çıkıyor.

Bunlardan biri, çalışmadan gelir elde fail kişilerin tembelliğe sürükleneceğini savunuyor. Farklı kuruntu ise esas ihtiyaçlarını izale endişesi sıfır kişilerin daha doğurucu ve topluma henüz müfit olacağı yönünde.

Bu konuda daha önce kıytırık çaplarda deneyler yapılsa bile, ilk kez bu boyutta benzeri çalışmayla evrensel temel gelirin etkileri daha bereketli anlaşılacak.

Tecrübe ile cevaplandırılmak maksut sorulardan bazıları şöyle:

İnsanlar tembelleşiyor mu, yoksa yaratıcılıkları mı artıyor?
Mücahede saatlerini kısaltıyorlar mı? Çalışmayı ağız ağıza bırakıyorlar mı?
Fazla vakitlerini kendilerine mi ayırıyorlar, yoksa topluluk yararına çalışmaya mı adıyorlar?

Üç günde bir milyon müracaat

Araştırmacılar, projenin açıklanmasının arkası sıra 3 günde kısaca tıpkısı milyon başvuru aldı. Bunların içinden ilk etapta 20 bini kura ile belirlenecek.

Peşi Sıra yapılan mülakatlarla deneye karışma olacak 1500 can seçilecek. 120’sine gelir verilirken, diğerleri mukayese amacıyla kullanılacak. Umum katılımcılardan belli başlı aralıklarla kâh soruları cevaplandırmaları istenecek.

Deneye süzülmek için yegâne başvuru şartı ise Almanya’dahi beledi doğmak.

Share: