Altı ayda 1,44 trilyon TL yüreklilik kartlı ifa gerçekleşti

Bankalararası Kurnaz Merkezi(BKM), 2022 yılının evvel altı ayına ilişkin verileri açıkladı.

Bu dönemde 153 milyar TL tutarında yabancı kartlarla ifa yapıldı ve güzeşte yılın ayrımsız dönemine kıyasla 3 katına ulaştı. Her üç kartlı ödemeden 2’sinde temassız ifa tercih edildi.

Haziran sonu itibarıyla Türkiye’dahi 91,1 milyon nüsha cesaret kartı, 157,8 milyon nüsha banka kartı ve 63,9 milyon skor dolay ödemeli iri kullanılıyor.

2022 yılının önce şeş ayında yüreklilik kartları, banka kartları ve civar ödemeli kartlar ile yapılan toplanmış ödeme tutarı ayrımsız önceki yılın bir dönemine bakarak yüzde 103 artarak 1,44 trilyon TL oldu.

Sunma aceleci büyüyen sektörler albeni yolu ve konaklama

Kartlı ödemelerde, 2022 yılının evvel 6 ayında güzeşte yılın aynı dönemine göre sunu fazla nema yüzde 298 artım ve 55,7 bilyon TL’lik ödemeyle gelgel yolları sektöründe gerçekleşti. Hava yollarını, sırasıyla konaklama, yemek, akaryakıt istasyonları ve kuyumculuk sektörleri takip etti.

İnternetten kartlı ifa tutarı güzeşte yılın 2 katına çıkarak 402 milyar TL oldu. İnternetten kartlı ödemelerde, 2021’in önceki 6 ayına göre yüzdelik 113 tahaccüm gerçekleşti. İnternetten kartlı ödemelerin hep kartlı ödemeler içindeki payı birlikte artarak yüzdelik 25,8 oldu.

Instagram’bile kredi kartı ile aksata dönemi

 

Güven kartlarını yıldırma eden ödeme metodu

 

Itimat kartı borçlarında rekor çoğalma

 

Share: