Amasya’da “Ahilik Haftası” kutlandı

Amasya’de “35. Ahilik Haftası” kutlamaları kapsamında merasim düzenlendi.

Yavuz Muhik Meydanı’nda düzenlenen törende, ocumak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Mustafa Masatlı, burada yaptığı konuşmada, ahiliğin tıpkısı esnaf teşkilatlanması olmasının beraberinde, benimsediği aktöresel ve felsefi ilkelerle topluluk arasında doğru dayanışma geleneğinin oluşmasına yardım sağladığını söyledi.

Ahiliğin temelinde, el birliği, sıhhat, ahlak, vefa ve erdem olduğunu kaydeden Masatlı, bunların çabucak esnaflık ve ticaretin değil insanlığın de temeli olduğunu vurguladı.

Ahiliğin Anadolu’da varlığını yüzyıllardır sürdüren kült, çevirici, ırk, anlayış farkı gözetmeksizin herkese bedel muameleyi öngören, esaslı geleneklerden biri olduğunu rapor fail Masatlı, şunları kaydetti:

“Ahiliğin oluşturduğu bu köklü tesanüt geleneği, ecdadımızın dünya medeniyetlerinin beşiği Anadolu’yu sıkıntılı yapmasına şişman katkı sunarken, eren milletimizin zaman süresince yüz yüze kaldığı tamlık zorluklarla başa çıkabilmesi kabiliyetinin da asıl dayanaklarından birisini oluşturmuştur. Ahilik aynı çığır örgütü olmasının yanında hayırperver olmayı, nahak yere kazançtan uzak durmayı, yoksula sahip çıkmayı, başkasının hakkına saygı göstermeyi öğütlemesi itibarıyla üstelik tıpkısı manevi edep ocağıdır. Domuzuna ahlakın sanatla bütünleştiği ahilik yemeden içmeden Türk insanının değil, bilcümle dünya toplumlarının eş alması müstelzim tıpkı firez ve anlayıştır. Tamlık esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyor, artımlı kazançlar diliyorum.”

Konuşmaların peşi sıra vatandaşlara cömert pilavı izaz edildi.

Vali Masatlı daha sonra Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsa Köse ile alay malay Kocacık Çarşı esnafını musahabe ederek, Ahilik Haftaları’nı kutladı.

Share: