Amasya’da Mülakat Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu sene 100 bini Müzakere Barajı’na gelmek üzere 850 bin balık bala su, gölet ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde ruh gösteren Yedikır Su Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen yavru sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Konuşma Belediye Reisi Mehmet Bitirmiş tarafından planlı törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde kâin göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, ekincilik ve hayvancılığın korkulu olarak yapıldığı aynı ilimiz. Akıbet 2 yılda buna tıpkı bile su ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Akarsu ürünleri istihsal istasyonumuz, geçen yıl Büyüklük Su İşlerinden, Tarım İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda özellikle sazan ve Mersin Ağacı balığı yavrusu oluşmak üzere çeşitli çeşitler yetiştirilmeye başlandı. Sabık yıl 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu yıl 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon yavru balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Ziyaret Barajı’na doğmak amacıyla 850 bin bala balığı sularımıza bıraktık.”

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon bala balığı su ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun lideri olduğuna dikkati çeken Yılmaz, “2021 yılında Türkiye’bile, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon çocuk balık bıraktık. 2022 yılında özellikle kendimize henüz iri bir meram koyduk. 84 milyon balık, tamam esas ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı zımnında 100 milyon bala balığı suyla buluşturmak. Tığ çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya birincisiyiz, alabalıkta ise acun ikincisiyiz. Siftinlik bu kesim bizim için yıldızı parlayan bir göz.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Su Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon bala balık, Ekincilik ve Orman Bakanlığının “Akarsu Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kargaşa, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 su kaynağına bırakıldı.

Share: