Amazon’un merhem hamlesi afiyet sektörünü vurdu

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Önde mevrut reçete mağazaları, merhem dağıtıcıları ve afiyet sigortacıları Amazon’un MEMLUK’deki Prime müşterilerine reçeteli ilaçlar satmaya bidayet planını açıklamasının ardından salı günü yaklaşık 22 milyar dolar kaybetti.

Bloomberg’in haberine bakarak Amazon’un açıklamasının arkası sıra ESIR’li umar tevzi şirketi Walgreens Boots Alliance ve merhem şirketi CVS Health’mağara hisseleri Mart ayından bu yana yer düşük değerine geriledi. Ispençiyari şirketi Rite Aid Corp. hisseleri %17 oranında düştü.

Amazon’un PillPack’i 2018’bile tahminî 1 milyar dolara satın almasının peşi sıra Amazon’un hamlesine dayalı beklentiler yükselmişti. Ayrımsız yıl Amazon Warren Buffett’nin şirketi Berkshire Hathaway ve JPMorgan Chase’le bu arada akıntı ederek keyif sigortası şirketi Haven Healthcare’i kurmuştu.

Yatırım bankacılığı şirketi Evercore’un Sektörlere Arası İstihbarat Birimi Analisti Elizabeth Anderson Amazon’un bu hamlesinin kesin ayrımsız şekilde aksi yansıdığını belirtti. Anderson korona virüs aşısının dağıtımında eczanelerin rolüne ilişik serencam müspet haberleri arkada bırakarak akla yatkın mülhak değerler üstüne tartışmaları hoşgörüsüz getireceğini belirtti. Anderson eczacılar üzere “Amazon Pharmacy’nin ne kazanacağına değişmeyen verilene büyüklüğünde bu bölüm üzere bir acı oluşacağa benziyor” dedi.

Bloomberg verilerine bakarak Amazon’un açıklamasının arkası sıra Wallgreens Boots hisseleri %10 Rite Aid hisseleri %17 ve CVS Health hisseleri %8,5 oranında düştü. Antrparantez Amazon ve Pill Pack şirketlerinin distribütörü olan Ameicousce Bergen üstelik %3,7 oranında ayar kaybetti.

Amazon sigorta şirketi Cigna’yı merhem artırım kazançlarını çevrilemek konusunda görevlendirmeyi planlıyordu. Fakat Amazon’un açıklaması peşi sıra Cigna’nın dahi hisseleri sektördeki düşüşten nasibini aldı.

Keyif sigortası şirketleri United Health Group, Humana ve Anthem hisseleri dolaşma içerisinde bildirme bir iki %2 oranında düşüş kaydetti.

Sigorta sektöründe kayıpların artması bekleniyor

 

ESIR’de aylakçılık maaşı başvurularında sürpriz artım

 

Goldman Sachs’ın kraliçesi

 

Share: