“Ameliyat ol” diyen doktorları dinlemedi, taban protezi karnından bundan sonra

“Cerrahi Müdahale ol” diyen doktorları dinlemedi, kaide protezi karnından artık

Doktorları dinlemedi, duraç protezi karnından ve bacağından çıkarıldı

74 yaşındaki rahatsız ameliyatı kabul etmedi, protezi 2 farklı noktadan çıktı

İSTANBUL – Yıllarca ağrılarından tasalı olan 74 yaşındaki Ömer Demir, geçirdiği iki taban protezi operasyonu sonrası doktorların vacip bulmasına karşın baştan operasyon almak istemeyince kalçasındaki protez vücudunda hareket etmeye başladı. Temel kısmı karnından özge parçası bacağından çıkarılan protezle ilişik mütekellim Çıpa, “Neredeyse karnına girecek’ dediler, benim tuhafıma gitti. Protez buradan çıksa gelip karnıma girse farkında olmam mı dedim, işler olmadım. Şu zaman Allah’a şükür, yürüyorum, işler olduğum bacağımda tek sevgili bulunmayan, doktorlarıma güveniyorum” dedi.

Adıyaman’da dinamik 74 yaşındaki Ömer Çipo, geçtiğimiz yıllarda taban bölgesinde hissettiği rahatsızlıklar sonrası doktora gitti. Kalçasında kireçleşme olduğu belirlenen Çıpa, duraç protezi ameliyatıyla şikayetlerinden kurtuldu. Edinilen bilgiye göre ant içerisinde baştan ağrılar hissederek hastaneye başvuran Çipo’in protezine revizyon ameliyatı yapıldı. Ancak bir müddet sonradan buğulu adamın ağrıları baştan kendini gösterdi ve uzmanlar faaliyetler gerekliliğini rapor etti. İddiaya göre geçirdiği operasyonlar sonrası esasen cerrahi müdahale tevessül etmek istemeyen Demir, gittiği bir nice doktoru dinlemedi, protezi ise bellek içi ve uyluk kemiğinde ilerlemeye başladı. Anbean ağrıları katlanılamaz ağıl gelen nemli eş, en son Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne geldi. Burada yapılan tetkikler sonrası protezin başka organlarını suratsız etkileyecek şekilde vücudunda ilerlediğini duyan yaşlı eş, ameliyata icazet verince ivedili şekilde operasyona makbuz. Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları Dr. Mustafa Özçamdallı ve Dr. Necati Doğan’ın ekipleriyle gerçekleştirdiği operasyonla protezin art kısmı akıl içinden alt kısmı ise hastanın bacağından çıkarıldı. Yeni takma ise kudretli aynı şekilde bölgeye yerleştirildi. Hastada yaşanan durumla çokça sık karşılaşmadıklarını rapor eden Uzm. Dr. Özçamdallı ve Doğan tedaviye ilgilendiren bilgi verirken Çıpa, yaşadıklarını anlattı.

“Protez yerinden çıksa karnıma girse ego farkında olmam mı dedim”

Geçirdiği operasyonlar sonrası ameliyata onaylama vermediğini, protezin vücudunda ilerleyişini öğrendiğinde şişman şaşkınlık yaşadığını anlatan 74 yaşındaki Ömer Demir, “Doktorlar toplandı, heyet kurdular, muayene ettiler. Sen protezi gevşetmişsin dediler, ‘onu çıkarıp yenisini takalım istersen’ dediler çaresi meğerse yapın, hangi yapalım ben elem süresince kıvranıyorum dedim, ikinci ameliyatı yaptılar. Tıpkı süre sonra yeniden protez takacağız dediler, ben onay vermedim. Sonra Tarsus’a gittim. Oradaki hekim ‘Senin protezin buradan eski, az daha karnına girecek’ dedi o anca söyleyince benim tuhafıma gitti. Ona demedim, evet takma buradan çıksa gelip burada karnıma girse ben farkında olmayayım mı diyerek bunu hesap ediyorum. Diploma verirsen seni işler edeyim dedi, karar verirsem geleyim dedim. Oraya bile karar vermedim belirgi buraya geldim, çok yerlere gittik. Allah’a şükür yürüyorum, operasyon olduğum bacağımda hiç ülkü namevcut. Doktorlarıma güveniyorum hangi derdilerse kelimesi kelimesine tıpkısı santim ne istikbal ne izansız gittim ne dediyse o bundan sonra. Buraya mevrut bir daha akmak gerek. Eğer ivedi gelirse gururla harcama” dedi.

“Protezin bu kadar ileriye gitme aşaması yoğun karşılaştığımız bire bir öz değil”

Çıpa’in geldiği pozisyonu ve uyguladıkları tedaviyi anlatan Dr. Necati Doğan, “Hastamıza yıllar önceki kaide kireçlenmesi dolayısıyla kalça protezi uygulanmış, bu takma uygulamalarında sıklıkla kalburüstü sonuçlar elde ederiz. Henüz önce gittiği hastanelerde bu protezin yenilenmesi gerektiğini hastamıza söylemişler. Hastamız o anki risklerden etraf bu süreci kabul etmemiş, ötelemiş ve kestirmece 2-3 yıl süresince bu protezi kullanmaya devam etmiş. Protezde ilerlemeye bitmeme etmiş. Bize başvurduğunda çıktı protez akıl içindeki organların arasına büyüklüğünde yerleşmişti. Bacakta ağır sıklet şişlikleri, akıntı kısıtlılıkları oluşmuş, yürüyemez kuzuluk gelmişti. Yenileme ameliyatı gerektiğini söyledik ve hastamız daha çok bulunan tablosundan ati derecede şikayetçi olduğu üzere makul riskleri, ameliyatı akseptans etti. Protezin bu kadar ileriye gitme aşaması kalın karşılaştığımız bir husus değil, daha er evrelerde geldiklerinde elden kalça bölgesi açılır. Elan uyumlu protezlerle kalçadaki implant değiştirilir ve hayatına hoşgörüsüz döner kebap. Amma bu hastamız imdi normal bölgeden çıkarılamayacak derecede müterakki formuyla geldiği için bizim bu protezi kalça bölgesinden çıkarıp onarmamız imkansızdı. İlk adına hatır içindeki kısımları çıkartmak için karın bölgesinden girdik. Protezin yuva sarrafiye dediğimiz kısımlarını beyin süresince mesanenin, bağırsakların, huy asap paketlerinin arasından emin ve problemsiz bire bir şekilde çıkarttık. Daha sonradan bu kemikte oluşuk gelecek derecedeki defekti dahi yatırmak gerekiyordu, buraya dahi akıllıca platinlerle tekrardan yıpranmamış yapılan protezler yürek gelmesin diye niteleyerek kullanılmamış platinlerle tıpkısı destek kısmı oluşturduk. Karın çöz kısmındaki işimiz bitti henüz sonra ikinci tıpkısı aşamada taban bölgesinde mütezayit kısmı çıkarttık. Şu anki protezimiz gayet sağlam ve hızla hareket etmeye, angarya vermeye, yürümeye uygun tıpkı takma. Vatandaşların protezlerini uyumlu strateji ettirmeleri gelişen rastgele yıpranmamış ateş ağrı ve problemlerde pekâlâ yer er dönemde bu aşamalara gelmeden kontrollerini yaptırmalarını öneririm” dedi.

“Protezin üst kısmını karın bölgesinden, alt kısmını uyluk kemiğinden çıkarttık”

Protezin kayırıcı kısmının karın içinden zir kısmının ise bacaktan çıkarıldığını anlatım eden Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Uzmanı Dr. Mustafa Özçamdallı, “Hastamız bize geldiğinde yürüyemez tıpkısı vaziyetteydi henüz evvel beş altı öğün faaliyetler geçirmiş ve protezi bellek dediğimiz boşluğa kadar kazanmış durumdaydı. Hastanın damarlarında ve sinirlerinde hasarlar meydana getirebilecek seviyedeydi. Özel tasarım edilmiş cezaevi dediğimiz protezlerle ve elan mufassal revizyon dediğimiz protezlerle hastamızın operasyonunu başarılı şekilde gerçekleştirdik. Böyle olaylar hastaların ilerleyici dönemlerinde dolaşımını bozup bacaklarımı kaybetmeye büyüklüğünde gidebilir. Bu hastamızda munzam bazen rahatsızlıklar olması cihetiyle şeker hastalığı, ihtisas rahatsızlığı, hastamızın yatağa bağımlı olması bu hastalarda mortalite dediğimiz durumu arttırmaktadır. Bu çokça sık karşılaştığımız tıpkısı tutkun grubu değil. Banko kaide protezi yapılan hastalarımızın kontrollerine rutin kendisine gitmeleri gerekir. Bu hastamız biraz operasyonlardan çekinmiş ve beş altı operasyona girince, haddinden fazla erdemli olduğu anlatılınca korkmuş ve nedeniyle bu şekilde hayatını benzeri 3-4 yıl henüz idame ettirince protezin daha bile aşınıp havsala kemiğinin yukarısına akilane çıkmasına etmen reşit. Kendisine operasyon önerilmesine rağmen ameliyatlarını kabul etmemişti ve bu takma havsala kemiğinde aşınmaya etken olup bellek içi organlara büyüklüğünde müterakki vaziyetteydi. Biz protezi 2 zerre halinde çıkarttık. Protezin üst kısmını bellek bölgesinden, zir kısmını uyluk kemiğinden çıkarttık” diye konuştu.

Share: